Olsztyn, Elbląg, Wojna na Ukrainie, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Ponad 2,5 tysiąca uchodźców z Ukrainy przebywa w ośrodkach finansowanych przez wojewodę
W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje nadal 67 ośrodków finansowanych przez wojewodę, w których przebywa 2,5 tysiąca uchodźców wojennych z Ukrainy. Od piątku punkt recepcyjny dla uchodźców w Olsztynie będzie mieścił się w domu studenckim Bratniak.
Jak podał rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, od piątku od godz. 10.00 Punkt Recepcyjny dla uchodźców wojennych z Ukrainy będzie funkcjonował całodobowo w budynku Domu Studenckiego 11, w tak zwanym Bratniaku, przy ul. Żołnierskiej 14B w Olsztynie. Wcześniej był w budynku przy ulicy Niepodległości, potem przeniesiono go do dawnej TPSA, a obecnie zlokalizowany będzie przy ulicy Żołnierskiej.
Punkt musi być otwarty, bo gdyby ktokolwiek z Ukrainy potrzebował pomocy, to tam ją znajdzie. W punkcie udzielane są niezbędne informacje, w tym także o ośrodkach, w którym uchodźca może się zakwaterować. Wskazywane są konkretne miejsca
– poinformował Krzysztof Guzek.
Podał, że w obecnie w województwie warmińsko-mazurskim jest 67 ośrodków finansowanych przez wojewodę, w których uchodźcy z Ukrainy są zakwaterowani. Przebywa w nich 2 580 osób. Wolnych miejsc jest 1247.
W Olsztynie Ukraińcy wciąż mieszkają m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum, w dawnym hotelu Kopernik, w hostelu przy Banku Żywności, w hotelu Relax i Fundacji Żak. Poza Olsztynem m.in. w ośrodku Caritas w Rybakach oraz Fromborku.
Część miejsc zakwaterowania została zamknięta, ponieważ uchodźcy się usamodzielnili albo wyjechali. Tych, którzy zostali, zobowiązano do odpłatności, ale z powodu trudnej sytuacji życiowej większość nie partycypuje w kosztach.
Przeprowadziliśmy ankiety wśród nich, pytając, czy mają pracę, inne źródło utrzymania i czy są w stanie pokrywać koszty zakwaterowania. Z odpłatności zwolnione są samotne matki, seniorzy, niepełnosprawni. Uzyskaliśmy odpowiedzi, że obiektywnie nie są w stanie pokrywać kosztów pobytu w ośrodku z powodu trudnej sytuacji życiowej
– podał rzecznik wojewody.
Jak zauważył, nowych uchodźców nie przybywa.
Widać też trend – może niegwałtowny – że są osoby, które się usamodzielniają, wyjeżdżają albo wynajmują mieszkania
– podkreślił.
Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski