Ponad 100 osób aresztowanych, wyroki śmierci i długoletnie więzienia. Elbląg uczcił ofiary prześladowań „Sprawy Elbląskiej”
Rok 2019 w Elblągu jest Rokiem Pionierów. Taką decyzję podjęła rada miasta, by m.in. uhonorować ofiary prześladowań tzw. Sprawy Elbląskiej z lipca 1949 roku.
To oni i ich historia zainauguruje program obchodów – informuje Grażyna Wosińska, elbląska dziennikarka i autorka bestsellera Pożar i szpiedzy. Książka powstała na bazie dokumentów i wspomnień uczestników wydarzeń. Jej autorka poprowadzi inauguracyjną prelekcję na ten temat.
Tragiczne wydarzenia, które zniszczyły życie niewinnym ludziom nie są znane współczesnym elblążanom – ubolewa Grażyna Wosińska. Z jej ankiety wynika, że z 300 pytanych osób tylko 10 % wiedziało o co chodzi.
Przypomnijmy, po ogromnym pożarze w hali produkcyjnej Zakładów Mechanicznych, w którym spłonęły turbiny i inne gotowe elementy służba bezpieczeństwa zaczęła kilkuletnią operację prześladowania ”wrogów ojczyzny”, upatrywanych m.in. wśród repatriantów z Francji. Aresztowano ponad 100 osób. Trzy zostały skazane na śmierć, sześć na długoletnie więzienie. Wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim.
Dodajmy, 17 lipca w 70. rocznicę Sprawy Elbląskiej odbędzie się konferencja naukowa przygotowana przez IPN oraz spacer z przewodnikiem, którym będzie Grażyna Wosińska. Jeszcze w maju zostanie otwarta pierwsza w historii wystawa archiwaliów – zdjęć i dokumentów, które nigdy nie były publicznie pokazywane. Pełen program Roku Pionierów Elbląga poznamy w tym tygodniu.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio