Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polski Czerwony Krzyż obchodzi 100-lecie istnienia. Jubileusz uroczyście świętowano w Olsztynie

Fot. K. Grabowska

Polski Czerwony Krzyż to najstarsza organizacja humanitarna w Polsce. Zaraz po wojnie organizacja skupiała się na pomocy medycznej ofiarom wojennym, poszukiwaniu osób zaginionych i pomocy repatriantom.

Dziś działalność PCK jest diametralnie inna, bo inne są potrzeby. Dyrektor olsztyńskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża Dorota d’Aystetten podkreślała, że cały czas trzeba iść z postępem, szukać nowych kanałów dotarcia do wolontariuszy, inaczej funkcjonować w mediach, zwłaszcza społecznościowych.

00:00 / 00:00

Gala to doskonała okazja by podziękować i wyróżnić osoby, które angażując się w działalność Czerwonego Krzyża pomagają innym. PCK to głownie zbiórki produktów dla potrzebujących i edukacja prozdrowotna w szkołach, ale tym co wyróżnia organizację jest krwiodawstwo. Przez lata setki klubów honorowych dawców krwi zebrały tysiące litrów tego cennego życiodajnego płynu.

Wyróżniających się w regionie dawców uhonorowano Odznaką Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Jedną z nich dostał Robert Krause, który przez 20 lat oddał ponad 30 litrów krwi. Jak podkreślał, nie robi nic nadzwyczajnego, bo oddanie krwi nie boli, trwa kilka minut, a może uratować komuś życie.

00:00 / 00:00

Podczas gali wręczono też Medale 100-lecia PCK. Takie wyróżnienia trafiły do przedstawicieli władz, parlamentarzystów, instytucji i placówek wspierających działalność Polskiego Czerwonego Krzyża.

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gala, pck, odznaczenia
Poznaliśmy laureatów 27. Olsztyńskich Spotkań Teatralnych

Zakończyły się 27. Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Podczas Gali wieńczącej wydarzenie przyznano nagrody aktorom i pracownikom Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W plebiscycie widzów na najpopularniejszych...

Zamknij
RadioOlsztynTV