Polski chleb
Komu z nas nie śniły się smaki z dzieciństwa? Kto, podobnie jak ja, tęskni za polskim chlebem na zakwasie? Tradycyjne smaki to nasze dziedzictwo narodowe. Przez chwilę zachłysnęliśmy się wyrobami z zachodu. Teraz powracamy do starych, znanych, polskich potraw i produktów. A te można znaleźć w sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego – Warmia Mazury Powiśle. Jednym z producentów przyjętych do tej sieci jest Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z Dźwierzut, która znana jest z wypieku polskiego, tradycyjnego chleba. Jest także członkiem Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. Istnieje od 1945 roku i wciąż produkuje chleb na naturalnym kwasie, bez polepszaczy, metodą fermentacji wielofazowej, sprawdzoną od wieków. Produkty GS Samopomoc Chłopska były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych konkursach regionalnej żywności: http://gs-dzwierzuty.pl/index.php .
Z nostalgii za smakami dzieciństwa wybrałam się do Dźwierzut, gdzie pieczeniem chleba zajął się sam kierownik piekarni Andrzej Orłowski, a pracę nadzorował prezes zarządu Jerzy Kiljański.
Oczywiście trudno tu o przepis, bo to hurtowe ilości mąki, drożdży i zakwasu ale zamieszczam przykładowy – najbardziej zbliżony do dźwierzuckiego chleba.
Zaczyn można zrobić samemu lub poprosić o niego w piekarni
100 g zakwasu aktywnego z mąki żytniej lub pszennej
600 g mąki pszennej
0,35 l wody
1 płaska łyżka soli
Składniki wymieszać tak, by idealnie się połączyły. Zostawiamy ciasto przykryte w ciepłym miejscu na 12 godzin, najlepiej na noc.
Ciasto rozklepujemy na placek i składamy na cztery. Jeśli blat został posypany mąką, staramy się, aby jak najmniej mąki dostało się do wewnątrz ciasta. Odstawiamy na 2-3 godziny do wyrośnięcia. Wkładamy do foremki i pieczemy w rozgrzanym piekarniku do temperatury prawie 250 st. – przez 15 minut. W tym czasie chleb powinien podrosnąć. Po 15 min. zmniejszyć temp. do 220 st. Po następnych 15 do 200 st.Piec ok. 50 minut.
A oto fotorelacja:
Posłuchaj audycji: