Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polska Warmia w kulturze i sztuce. W Olsztynie otwarto wystawę

Fot. K. Piasecka

Mimo specyficznej struktury polityczno-administracyjnej i położenia na peryferiach Królestwa Polskiego, pełniła ważną rolę polityczną i artystyczną w państwie polskim – mowa o Warmii. Ta kraina od czasu drugiego pokoju toruńskiego aż do pierwszego rozbioru należała do Polski.

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie można od dziś można oglądać wystawę, która pokazuje tytułowe „Trzy wieki polskiej Warmii” – mówi Anna Malinowska, adiunkt działu sztuki dawnej rzemiosła artystycznego w placówce.

Zestawiamy portrety biskupów z obiektami, które ufundowali. Są to m.in. paramenty kościelne. Mamy wiele ciekawych i bogato zdobionych przedmiotów, jak monstrancje, kielichy, pastorał czy pektorały. Obok złotnictwa pokazujemy zbiory literackie, bo biskupi byli też literatami, więc pokazujemy księgi i pisma wydane przez nich.

00:00 / 00:00

Warmia była częścią Polski, podlegała polskim królom, ale tutaj rządzili biskupi. Rządzili nie tylko jako władcy duchowi, ale też świeccy. Po wielu dyskusjach postanowiłyśmy wybrać najciekawszy według nas wątek, który najlepiej będzie pokazany poprzez dzieła sztuki, biskupów, kanoników, duchownych jako fundatorów dzieł sztuki

– mówi kustosz Dominika Kałabun, pełniąca obowiązki kierownika działu sztuki dawnej i rzemiosła artystycznego w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Wernisaż rozpoczyna się o godzinie 16, a wystawę w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie można oglądać do lutego.

Fot. K. Piasecka

Fot. K. Piasecka

Autor: K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmia, wystawa, zabytki
„Trzy wieki polskiej Warmii” w Muzeum Warmii i Mazur

"Trzy wieki polskiej Warmii" - tak zatytułowana jest wystawa, którą od dziś można oglądać w salach kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur. To prezentacja ukazująca wkład biskupów...

Zamknij
RadioOlsztynTV