Politycy ocenili reformę edukacji w audycji „Wy Wy Oni”
Parlament Europejski wzywa Polskę do przestrzegania zasad praworządności, Beata Szydło podsumowuje 2 lata rządu, a kuratorium oświaty prezentuje ciekawe dane o stanie warmińsko-mazurskich szkół dwa miesiące po reformie edukacji. Na te tematy dyskutowali goście w audycji „My Wy Oni”, do której zaprosiliśmy przedstawicieli partii politycznych reprezentowanych w polskim Sejmie.
Na te tematy dyskutowali goście w audycji „My Wy Oni”, do której zaprosiliśmy przedstawicieli partii politycznych reprezentowanych w polskim Sejmie. Nasi goście:
Maja Antosik – PSL
Szymon Pelinko – Nowoczesna
Tomasz Pitura – Kukiz 15
Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska
Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość
Audycję prowadził Andrzej Piedziewicz.
W województwie warmińsko-mazurskim przybyło nauczycieli. Kuratorium oświaty podało, że pracę w oparciu o kartę nauczyciela ma o prawie 400 osób więcej, niż miało na koniec ubiegłego roku szkolnego. Czyli ta obawa związana z reformą edukacji nie sprawdziła się.
Maja Antosik: Mamy do czynienia z fatalna reformą edukacji i nie chodzi mi o zatrudnienie, a o standardy nauczania, o pieniądze na nowe podręczniki, nowe programy edukacyjne, ile straciły na tym dzieci z niepełnosprawnością.
Szymon Pelinko: Media donoszą, że jednak były przypadki zwolnień nauczycieli w naszym regionie.
Ale summa summarum jednak było ich więcej niż na koniec roku szkolnego.
Szymon Pelinko: Trzeba się przyjrzeć formie tego zatrudnienia, mimo że nauczyciele poruszają się pomiędzy różnymi szkołami, co zmusza ich także do udziału w posiedzeniach i zebraniach w tych szkołach to i tak nie mogą uzbierać godzin na pełny etat. Najgorszy okres dla nauczycieli będzie za 2 lata gdy gimnazja zostaną całkowicie zlikwidowane.
Trudny rynek pracy, mimo że liczba nauczycieli jest większa?
Tomasz Pitura: Reforma jest fatalna i dotyczyła głównie wymiany kadry dyrektorskiej. Dzieci muszą zmienić środowisko, szkołę. Dojazdy nauczycieli do kilku szkół. Mówię to jako wieloletni przewodniczący rady rodziców.
Anna Wasilewska: Jeśli więcej osób jest zatrudnionych z karty nauczyciela to ja się bardzo cieszę. Biorąc pod uwagę sam Olsztyn, to 18 nauczycieli zostało zwolnionych, a 15 przeszło w stan nieczynny, 33 osoby pracują w niepełnym wymiarze godzin, 40 przeszło na emeryturę, 72 osoby są na urlopach na poratowanie zdrowia.
Dariusz Rudnik: Reforma wchodzi w życie, te wszystkie strachy wzbudzane wśród nauczycieli się nie sprawdziły. Jest 380 dodatkowych etatów i jeszcze częściowo ponad 200 na terenie Warmii i Mazur. Są drobne wyjątki jak w Olsztynie, gdzie wiceprezydentem ds. oświaty jest działacz PO.
Ponadto w audycji dyskutowano na tematy:
Posłuchaj całej audycji „My Wy Oni”.
Redakcja: A.Socha