Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Policjanci CBŚ z Olsztyna rozbili grupę przestępczą. Wśród zatrzymanych są pracownicy banku

Fot. CBŚP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Olsztyna rozbili grupę, której członkowie są podejrzani m.in. o niekorzystne rozporządzenie mieniem dużej wartości innych osób, pranie pieniędzy, a także posługiwanie się podrobionymi dokumentami.

Według śledczych, podejrzani wyłudzili 100 tysięcy złotych z kont zamożnych osób oraz usiłowali wyłudzić prawie 10 milionów złotych od kilku pokrzywdzonych. Łącznie w sprawie jest 19 podejrzanych, w tym pracownicy banków.

Jak podaje CBŚP, policjanci z Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie pod nadzorem prokuratury od ponad dwóch lat prowadzą śledztwo w tej sprawie.

Z ustaleń policjantów wynika, że grupa działała w latach 2016-2017. W tym czasie nielegalnie przelano z kont pokrzywdzonych 100 tysięcy złotych oraz usiłowano wyłudzić kolejne pieniądze. Dzięki działaniom policjantów nie doszło do kolejnych przelewów na kwotę 2,5 miliona złotych. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa planowała następne przestępstwa, a jej członkowie współpracowali z pracownikami banków. Przy pomocy podrobionych dokumentów tożsamości likwidowali lokaty lub przelewali pieniądze z kont bankowych pokrzywdzonych na inne założone specjalnie w tym celu konta.

Policjanci ustalili, że w grupie występował określony podział ról. Były w niej osoby odpowiedzialne za organizację fałszywych dowodów osobistych, wyszukiwanie kontaktów wśród pracowników banków czy znajdowanie tzw. „słupów”, na dane których zakładano konta bankowe, na które przelewano skradzione pieniądze.

Pod koniec zeszłego roku w Gdańsku i w Olsztynie funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymano 3 osoby podejrzane o udział w oszustwach. Wśród zatrzymanych byli także pracownicy banków. W ostatnim czasie w Warszawie zatrzymano kolejnego mężczyznę, któremu przedstawiono zarzut niekorzystnego rozporządzenia mieniem innej osoby w wysokości 100 tysięcy złotych oraz usiłowanie wyłudzenia około 3 milionów złotych.

W sprawie występuje łącznie 19 podejrzanych w wieku od 28 do 59 lat, którym przedstawiono zarzuty popełnienia i usiłowania popełnienia przestępstw, w tym niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości, prania pieniędzy, a także posługiwania się podrobionymi dokumentami. Są to mieszkańcy województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i mazowieckiego. Większość zatrzymanych była wcześniej notowana przez policję za przestępstwa przeciwko mieniu.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Sąd Rejonowy zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 14 podejrzanych. Centralne Biuro Śledcze Policji podaje, że śledztwo trwa z uwagi na wielowątkowość i rozwojowy charakter.

Autor: P.Karpiszen za IAR
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w CBŚ
Kilkadziesiąt osób stanie przed sądem za oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy. Akt oskarżenia ma ponad sto tomów

26 osób stanie przed sądem w Elblągu m.in. za oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. Prokuratura Regionalna w Gdańsku zakończyła jedno z największych śledztw w tego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV