Policja uczy pracowników socjalnych samoobrony
Policjanci uczą pracowników socjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego jak radzić sobie z agresywnymi podopiecznymi.
Przeszkolonych zostanie prawie tysiąc osób. Dziś (24 września) rozpoczęła się pierwsza tura szkoleń, które potrwają ponad 2 miesiące. Szkolenia prowadzą policjanci z wydziałów prewencji i policyjni psychologowie.
Pracownicy ośrodków pomocy społecznej z Warmii i Mazur nauczą się m.in. nawiązywania pierwszego kontaktu z podopiecznym w sytuacji kryzysowej czy z osobą konfliktową. Poznają też metody samoobrony i nauczą się panować nad własnymi emocjami w trudnych sytuacjach.
Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej policji podinspektor Anna Fic przyznała, że powodem takiego szkolenia są coraz poważniejsze incydenty z podopiecznymi pracowników socjalnych. Jak powiedziała, chodzi nie tylko o tak głośne sprawy jak ta z Makowa, gdzie podopieczny podpalił dwie pracownice MOPS. W ostatnim czasie w Olsztynie podopieczny bez powodu groził pracownicy socjalnej bronią. W domu miał inne niebezpieczne przedmioty m.in. naboje i gaz.
Wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie Elżbieta Sieheń-Kopyść przyznaje, że coraz częściej jej pracownicy mają do czynienia z agresją osób, do których chodzą np. zebrać wywiad socjalny. Skrajne sytuacje zdarzają się także koordynatorom pieczy zastępczej. Dlatego szkolenia przejdą także osoby pracujące w terenie.
(pap/kan/bsc)