Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy ruszyli na wakacje kredytowe. Jak długo potrwają?

Od piątku istnieje możliwość czasowego zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego. Dotyczy ona kredytów w złotych i wziętych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Tylko pierwszego dnia wnioski złożyło około 12 procent kredytobiorców w całym kraju.

Trzeba pamiętać, że zawieszone raty trzeba będzie w przyszłości spłacić. Wakacje kredytowe oznaczają więc wydłużenie okresu spłacania całego kredytu. Mimo to mogą być opłacalne, ale pod warunkiem, że zaoszczędzonych pieniędzy nie przejemy, lecz odłożymy i dzięki nim nadpłacimy kredyt.

Wysokość stóp procentowych jest na tyle duża, że w większość rat stanowią odsetki. Więc jeżeli dzięki tym wakacjom te odsetki nie są naliczane, zaoszczędzimy te pieniądze i wrzucimy we wcześniejszą spłatę – czyli nadpłacimy kredyt, spłacając część kapitału – to w kolejnych miesiącach odsetki będą już niższe, bo będą naliczane od niższych kwot

– wyjaśnia doradca kredytowy Michał Jewartowski.

00:00 / 00:00

Przy korzystaniu z wakacji trzeba jednak uważać na inne opłaty związane z kredytem, przede wszystkim ubezpieczenie.

Mimo tego, że nie płacimy raty, to musimy opłacić wszystkie ubezpieczenia związane z kredytem – na życie czy ubezpieczenie nieruchomości. Jeśli w czasie naszych wakacji kredytowych przypada termin opłacenia takiego ubezpieczenia, to nie wolno nam o tym zapomnieć – to jest ten obowiązek, który ciąży na kredytobiorcy mimo zawieszenia spłaty samych rat

– zwraca uwagę Michał Jewartowski.

00:00 / 00:00

Doradcy kredytowi przyznają też, że nie wiadomo, jak banki będą podchodzić do klientów korzystających z wakacji kredytowych i, czy np. w okresie zawieszenia rat będzie możliwe wzięcie innego kredytu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiada też, że będzie sprawdzał, czy banki przypadkiem nie będą traktowali takich klientów gorzej podczas określania ich zdolności kredytowej.

Wakacje kredytowe są możliwe przez łącznie 8 miesięcy – sierpień i wrzesień 2022 roku, 2 dowolne miesiące w IV kwartale 2022 roku oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale roku 2023.

Narodowy Bank Polski oszacował koszt wakacji kredytowych dla banków na 20 miliardów złotych, przy założeniu, że ze wsparcia skorzystają wszyscy uprawnieni. Z wakacji kredytowych skorzystało już 500 tysięcy kredytobiorców.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w bank, pomoc, kredyt, ulga, wakacje, wakacje kredytowe, stopy procentowe
„Razem Możemy Więcej”. Kompleksowa pomoc uchodźcom z Ukrainy

Ukraińscy uchodźcy, którzy zdecydują się pozostać na Warmii i Mazurach i podjąć pracę, mogą liczyć na wsparcie. Caritas Archidiecezji Warmińskiej rozpoczęła program „Razem Możemy Więcej". To...

Zamknij
RadioOlsztynTV