Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Polacy niezdecydowani ws. szczepień przeciwko COVID-19. „Myślą, że ich problem nie dotyczy, nic bardziej błędnego”

Tylko 17 procent Polaków zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe.

23 procent. dopiero po jakimś czasie, a 38 procent badanych nie zamierza szczepić się w ogóle – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i ARC Rynek i Opinia.

W raporcie zwrócono uwagę, że dużo bardziej sceptyczne wobec szczepień przeciwko COVID-19 są kobiety. Tylko 11 procent z nich (24 procent mężczyzn) chce się zaszczepić tak szybko, jak to będzie możliwe, a 45 procent kobiet nie zamierza się szczepić w ogóle (w przypadku mężczyzn jest to 32 procent).

Największymi zwolennikami szybkich szczepień wśród grup wiekowych są osoby z grupy 45-65 lat (22 procent). Z kolei najbardziej niechętni szczepieniom są respondenci w wieku 18-24 lata (45procent) z nich nie zamierza się szczepić.

Ankietowanych pytano również o to, co przekonałoby ich do wykonania szczepienia. Okazało się, że co trzecia osoba deklaruje, że nic. Nieco mniej – 30 procent – twierdzi, że takim czynnikiem mogłaby być pewność, że szczepionka chroni całkowicie przed zachorowaniem. Dużo mniej istotna była dla ankietowanych możliwość spotykania się ze znajomymi czy chodzenia bez maseczki. Najmniej ważne są czynniki związane z wyjazdami za granicę.

Cytowany w opracowaniu dr hab. med. Wojciech Feleszko zwraca uwagę, że z badania wynika, że nie rośnie odsetek osób, które są gotowe się zaszczepić.

Wyniki są porównywalne do tych, które prezentowaliśmy w czerwcu, mimo że sytuacja zupełnie nie jest porównywalna. Pół roku temu Polacy mogli być sceptyczni, pandemia nie zbierała takiego żniwa jak teraz, można było mieć wrażenie, że temat ucicha, przynajmniej w odczuciu społeczeństwa. Sześć miesięcy później, kiedy pandemia jest w pełnym rozkwicie, niemal każdy z nas zna kogoś, kto był chory lub kto stracił kogoś z rodziny czy przyjaciół, Polacy nadal są zdystansowani. To zadziwiające

– podkreślił Wojciech Feleszko.

Zwrócił też uwagę na duży sceptycyzm kobiet. Przypuszcza, że może on wynikać z pojawiających się kłamliwych informacji, że szczepionka ma powodować bezpłodność. Doktora Feleszkę najbardziej zaskoczyła deklaracja wielu badanych, że nic nie przekonałoby ich do wykonania szczepienia.

Jest to niczym nieuzasadnione poczucie bezkarności. Wszyscy myślą, że ich ten problem nie dotyczy. Nic bardziej błędnego! Pamiętajmy, że w każdej grupie wiekowej COVID-19 powoduje poważne powikłania, również u dzieci

– zauważył.

W jego ocenie unikanie szczepień przez osoby, które nie mają przeciwwskazań z powodu widzimisię „nie szczepię się, bo nie” jest „zwyczajnie niesolidarne i skrajnie nieodpowiedzialne.”

Z kolei dr Adam Czarnecki zwrócił uwagę na to, że niepokojącym zjawiskiem jest brak zainteresowania szczepienia w młodszej grupie.

Wprawdzie w ich przypadku ryzyko zachorowania czy ciężkiego przechorowania jest niższe, ale to one mogą zarażać starsze osoby. Należy przy tym pamiętać, że część osób z grupy najstarszej nie będzie mogła być zaszczepiona ze względu na przykład na różne zachorowania.

Badanie zrealizowano w dniach 9-16 grudnia 2020 roku wśród 1001 osób. Była to próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia i regionu, w wieku 18-65 lat.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczepionka, koronawirus
Województwo warmińsko-mazurskie z najwyższym wskaźnikiem zakażeń COVID-19 w kraju

Województwo warmińsko-mazurskie ma obecnie najwyższy w kraju wskaźnik liczby zakażeń koronawirusem na 10 tysięcy mieszkańców. Wynosi on 5,82. Za nami na tej liście są województwa zachodniopomorskie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV