Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pogoda nie pomaga pszczołom. Ile miodu wyprodukują w tym roku?

Fot. Ł. Węglewski

Czy ceny miodu pójdą w górę? Takie pytanie pojawia się coraz częściej wśród miłośników złocistego, słodkiego przysmaku. Obawy nasilają m.in. rosnące ceny cukru.

Jak zauważa prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pszczelarskiego Józef Zysk, nie tylko cena tego produktu spowoduje większą cenę za litr miodu. Wzrosła także cena sprzętu pszczelarskiego oraz uli.

Nie tylko ceny cukru, paszy idą do góry, choć jest to bardzo ważny czynnik. Wzrost innych kosztów np. koszty zaopatrzenia w sprzęt pszczelarski – tutaj ceny poszły bardzo do góry. To są wzrosty rzędu 30-50%. Myślę, że należy się spodziewać radykalnego wzrostu cen.

00:00 / 00:00

Litrowy słoik miodu kosztuje średnio około 40 złotych.

Pszczelarze sprzedają miód jeszcze po zeszłorocznych cenach. Jest to efektem tego, że prawdopodobnie dokarmiali pszczoły cukrem, który kupili jeszcze po niższej cenie, ale widziałem litrowe słoiki miodu już po 50 złotych

– przyznaje pan Zbigniew, który ma pasiekę koło Działdowa.

00:00 / 00:00

Tegoroczne zbiory pyłków przez pszczoły utrudnia także pogoda. Według wyliczeń Warmińsko-Mazurskiego Związku Pszczelarskiego wyprodukowanego miodu może być mniej nawet o 30%.

Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pszczoły, miód, cena
Wzrosły ceny węgla, rosną rachunki mieszkańców Olsztyna

Ogrzewanie w Olsztynie będzie dużo droższe. Od 1 sierpnia o 20 proc. wzrośnie opłata za ciepło dostarczane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. To skutek wzrostów cen...

Zamknij
RadioOlsztynTV