Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wzrosły ceny węgla, rosną rachunki mieszkańców Olsztyna

Ogrzewanie w Olsztynie będzie dużo droższe. Od 1 sierpnia o 20 proc. wzrośnie opłata za ciepło dostarczane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

To skutek wzrostów cen węgla spowodowanych wprowadzeniem embarga na rosyjski węgiel i rosnących cen uprawnień do emisji CO2. Ceny tego surowca wzrosły drastycznie.

Jak wyjaśnia Lidia Warnel wiceprezes olsztyńskiego MPEC-u, w pierwszym kwartale tego roku przedsiębiorstwo kupowało miał węglowy za 325 zł. Teraz to cena 1400- 1600 zł. Poprzednio MPEC wydawał ok 18-20 mln zł rocznie na węgiel, teraz to jest 68 milionów zł.

00:00 / 00:00

Jak dodała Lidia Warnel, miasto nie jest w stu procentach zależne od węgla, dzięki czemu udało się uniknąć jeszcze większego wzrostu cen.

00:00 / 00:00

Zmianę taryfy zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki uzasadniając to koniecznością ochrony MPEC-u przed upadłością, co mogłoby skutkować zaburzeniami w dostawie ciepła do mieszkańców. 20-procentowe podwyżki opłat za ciepło mieszkańcy Olsztyna bezpośrednio w swoich rachunkach odczują na początku września.

Autor: A. Skrago
Redakcja: A. Niebojewska

Kolejna podwyżka w Olsztynie. Ogrzewanie będzie dużo droższe

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, ciepło, ogrzewanie, podwyżki
Kolejna podwyżka w Olsztynie. Ogrzewanie będzie dużo droższe

Od 1 sierpnia o 20 proc. rośnie opłata za ciepło dostarczane przez olsztyńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - poinformowała firma. To skutek wzrostów cen węgla na...

Zamknij
RadioOlsztynTV