Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podwyżki dla pracowników Polregio. Posłuchaj Porannych Pytań

fot. P. Getka

O podwyżkach dla pracowników Polregio i możliwościach uniknięcia strajku kolejarzy rozmawiali w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Bożenna Ulewicz, radna Sejmiku Województwa z PiS oraz wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński z PO.

– Zarząd województwa uważa, że pracownikom Polregio należy się podwyżka – przekonywał Marcin Kuchciński. Dodał jednak, że zarząd nie ma dodatkowych pieniędzy na partycypowanie w kosztach tych podwyżek, czego domaga się zarząd Polregio.

w 2020 roku podpisaliśmy nową, 6-letnią umowę z Polregio na świadczenie usług. Porównując obecną umowę z poprzednią, średnio kosztuje to nas 19 milionów każdego roku więcej. Więc dla województwa jest to ogromny wydatek, przy zachowaniu tej samej liczby kursów.

Z kolei Bożenna Ulewicz radna sejmiku z PiS namawiała zarząd województwa do zawarcia porozumienia w sprawie podwyżek z Polregio – tak aby nie doszło w naszym regionie do strajku kolejarzy.

Polregio obsługuje koleje lokalne, chyba 27% rynku krajowego kolejowego. I jeżeli państwo się nie dogadacie, a jednak zakładam, że się dogadacie, ale jeśli nie, to istnieje niebezpieczeństwo, że w razie braku aneksu, 10 czerwca kolejnictwo w naszym województwie stanie. I co wtedy będzie?

Wicemarszałek województwa zaznaczył, że zarząd regionu jest gotowy do rozmów z Polregio, które w jego opinii żąda sporych pieniędzy.

W tym roku potrzebuje 4 mln zł, a na przyszły rok – 8 mln zł dodatkowo. Nie ma mowy o 2024, 2025 i 2026. Kwestia znalezienia pieniędzy w budżecie to jest jedna sprawa i, jeżeli zajdzie taka potrzeba, to będziemy to robić, natomiast druga sprawa to omówienie zasad.

Radna wojewódzka klubu radnych PiS Bożenna Ulewicz zasugerowała, że w budżecie można znaleźć pieniądze na podwyżki dla kolejarzy.

Już nie chcę wypominać państwu bardzo fajnej imprezy, jaką był Europejski Kongres Samorządowy w Mikołajkach, nie wiem, chyba 500 tysięcy złotych tam zainwestowaliśmy, pół miliona – może to lepiej przemawia do wyobraźni ludzkiej. Jakby spojrzeć w budżet w skali do końca tego roku, to się zastanawiam, czy samorząd województwa nie zamierza czasem dofinansować kolejnego Campusu Polska w Kortowie.

Marcin Kuchciński zaprzeczył planom finansowego wsparcia przez zarząd regionu Campusu Polska Przyszłości organizowanego przez Rafała Trzaskowskiego w olsztyńskim Kortowie.

Warmińsko-mazurskie jest jedynym regionem, który nie zgadza się na partycypowanie w wynegocjowanym porozumieniu między Związkami Zawodowymi a Zarządem Polregio, dotyczącym podwyżek dla pracowników.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Marcin Kuchciński
„Gdyby Jerzy Wilk żył, to na pewno Elbląg więcej by zyskał”. W Porannych Pytaniach wspomnienie zmarłego przed rokiem posła

 - Gdyby Jerzy Wilk żył, to na pewno Elbląg więcej by zyskał dzięki jego umiejętności współpracy dla dobra miasta – uważa gość Porannych Pytań Marek Pruszak,...

Zamknij
RadioOlsztynTV