Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podpisano umowę na modernizację Uranii. Rusza remont hali

Hala Urania w Olsztynie już niedługo zmieni się nie do poznania. Została podpisana umowa na modernizację obiektu.

W ciągu 20 miesięcy przebudowana i rozbudowana zostanie główna część hali, dwie poboczne części zostaną zburzone. W efekcie obiekt będzie składał się z trzech brył, w których będą m.in. główne boisko, widownia na 4 tysiące miejsc, hala rozgrzewkowa, lodowisko, ścianka wspinaczkowa, pomieszczenia socjalne i podziemny parking.

Postaramy się zachować ducha miejsca, niemal cała reszta się zmieni – zapowiada wykonawca prac Sławomir Nowak z firmy MIRBUD:

Zbudujemy halę Uranię niemal od początku. Pozostanie najważniejsza część konstrukcyjna, czyli fundamenty, słupy oraz ta część konstrukcji, która jest naokoło oparta na słupach. Cała reszta zostanie wymieniona.

00:00 / 00:00

Około miesiąca zajmie jeszcze projektowanie konstrukcyjno-architektoniczne, za 3 tygodnie mają się zacząć prace rozbiórkowe – potrwają od 2 do 3 miesięcy. Później ruszą roboty: hala zostanie zbudowana niemal od początku. Pod ziemią będzie kilkanaście stumetrowych odwiertów, w których zostaną umieszczone gruntowe wymienniki ciepła. Z ziemi będzie czerpane ciepło zimą, a latem chłód, dzięki czemu obiekt będzie bardzo ekologiczny. Najbardziej czasochłonne będą prace wykończeniowe. Będzie to m.in. montaż trybun, systemu monitoringu wizyjnego i nagłośnienia, na dachu sali będą ogniwa fotowoltaiczne, dzięki czemu obiekt będzie samowystarczalny energetycznie.

Wartość podpisanej umowy to prawie 195 milionów złotych. Ponad 131 milionów to dofinansowanie unijne.

Hala Urania budowana była w latach 1973-1978. Obecnie nie spełnia wymogów, dlatego konieczny jest jej remont.

Nasza reporterka pod kopułą hali Urania

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, przebudowa, hala, hala sportowa, modernizacja
Fragment DK65 zostanie przebudowany. Na remont czekają kolejne odcinki

Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę drogi krajowej nr 65 w Ełku. To jeden z siedmiu odcinków tej trasy w województwie warmińsko-mazurskim, który zostanie wyremontowany. Chodzi o pięciokilometrowy...

Zamknij
RadioOlsztynTV