Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podczas pandemii koronawirusa spadła produkcja plastiku na świecie

Fot. pixabay.com

Po raz trzeci od zakończenia II wojny światowej spadła światowa produkcja plastiku – informuje Plastics Europe, stowarzyszenie reprezentujące producentów tworzyw sztucznych w Europie. Spadek jest związany z wpływem pandemii Covid-19 na gospodarkę światową.

W zeszłym roku wyprodukowano o 1 mln ton plastiku mniej, w porównaniu z rokiem 2019, gdy wyprodukowano 367 mln ton tego surowca – podaje Plastics Europe.

To trzeci światowy spadek produkcji od czasu II wojny światowej, po tej, która nastąpiła w 1973 roku w związku z pierwszym kryzysem naftowym oraz tej z 2008 roku, po kryzysie finansowym

– twierdzi Eric Quenet, dyrektor naczelny stowarzyszenia.

W samej Europie, gdzie produkuje się 55 mln ton plastiku rocznie, spadek osiągnął 5,1 proc.

Największe spadki w zużyciu tego surowca zanotował przemysł samochodowy; w Europie o 18,1 proc. (900 tys. ton) – informuje organizacja. Branża ta jest trzecim największym konsumentem plastiku, po branży opakowań i budowlanej. Te dwie zużyły – odpowiednio – o 0,5 mln ton i 100 tys. ton plastiku mniej w porównaniu z rokiem 2019.

Mówiliśmy dużo o wzroście zużycia surowca do celów medycznych” w związku z pandemią i wzrostem jego zużycia w samej sferze medycznej, „choć plastik do tych celów stanowi zaledwie 1,5 do 2 proc. wolumenu zużycia ogólnego plastiku

– tłumaczył dyrektor.

W zestawieniu światowym – choć globalnie wystąpił spadek – w Chinach produkcja plastiku w roku 2020 wzrosła o 1 proc. – zaznacza Plastics Europe. Państwo Środka odpowiada obecnie za trzecią część ogólnej produkcji plastiku, niemal podwajając jego produkcję w ciągu dekady (2010 r. – 64 mln ton; 2020 – 117 mln ton).

Dla porównania – 27 państw Unii Europejskiej razem z Wielką Brytanią, Norwegią i Szwajcarią odpowiadają za wytwarzanie 55 mln ton plastiku rocznie, co obecnie stanowi 15 proc. światowej produkcji.

Ameryka Północna odpowiadała w 2020 roku za 19 proc. produkcji surowca (70 mln ton), choć w zestawieniu 10-letnim produkcja się zwiększyła (53 mln ton); w 2010 r. stanowiło to 20 proc. produkcji światowej.

Dane za pierwszy kwartał 2021 roku wykazują tendencje wzrostową (8 proc.) w porównaniu z kwartałem poprzednim.

 

Autor: PAP
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w plastik, produkcja
Fabryka nielegalnych papierosów w… domku letniskowym. Wartość towaru to ponad 200 tys. złotych

Fabryka i magazyn papierosów w jednym z domków letniskowych pod Kętrzynem. Funkcjonariusze Straży Granicznej zauważyli mężczyzn, którzy ładowali do samochodu kartony. Gdy chcieli zatrzymać auto, kierowca...

Zamknij
RadioOlsztynTV