Podczas pandemii koronawirusa spadła produkcja plastiku na świecie
Po raz trzeci od zakończenia II wojny światowej spadła światowa produkcja plastiku – informuje Plastics Europe, stowarzyszenie reprezentujące producentów tworzyw sztucznych w Europie. Spadek jest związany z wpływem pandemii Covid-19 na gospodarkę światową.
W zeszłym roku wyprodukowano o 1 mln ton plastiku mniej, w porównaniu z rokiem 2019, gdy wyprodukowano 367 mln ton tego surowca – podaje Plastics Europe.
To trzeci światowy spadek produkcji od czasu II wojny światowej, po tej, która nastąpiła w 1973 roku w związku z pierwszym kryzysem naftowym oraz tej z 2008 roku, po kryzysie finansowym
– twierdzi Eric Quenet, dyrektor naczelny stowarzyszenia.
W samej Europie, gdzie produkuje się 55 mln ton plastiku rocznie, spadek osiągnął 5,1 proc.
Największe spadki w zużyciu tego surowca zanotował przemysł samochodowy; w Europie o 18,1 proc. (900 tys. ton) – informuje organizacja. Branża ta jest trzecim największym konsumentem plastiku, po branży opakowań i budowlanej. Te dwie zużyły – odpowiednio – o 0,5 mln ton i 100 tys. ton plastiku mniej w porównaniu z rokiem 2019.
Mówiliśmy dużo o wzroście zużycia surowca do celów medycznych” w związku z pandemią i wzrostem jego zużycia w samej sferze medycznej, „choć plastik do tych celów stanowi zaledwie 1,5 do 2 proc. wolumenu zużycia ogólnego plastiku
– tłumaczył dyrektor.
W zestawieniu światowym – choć globalnie wystąpił spadek – w Chinach produkcja plastiku w roku 2020 wzrosła o 1 proc. – zaznacza Plastics Europe. Państwo Środka odpowiada obecnie za trzecią część ogólnej produkcji plastiku, niemal podwajając jego produkcję w ciągu dekady (2010 r. – 64 mln ton; 2020 – 117 mln ton).
Dla porównania – 27 państw Unii Europejskiej razem z Wielką Brytanią, Norwegią i Szwajcarią odpowiadają za wytwarzanie 55 mln ton plastiku rocznie, co obecnie stanowi 15 proc. światowej produkcji.
Ameryka Północna odpowiadała w 2020 roku za 19 proc. produkcji surowca (70 mln ton), choć w zestawieniu 10-letnim produkcja się zwiększyła (53 mln ton); w 2010 r. stanowiło to 20 proc. produkcji światowej.
Dane za pierwszy kwartał 2021 roku wykazują tendencje wzrostową (8 proc.) w porównaniu z kwartałem poprzednim.
Autor: PAP
Redakcja: K. Ośko