Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rowerem po Warmii. Jakie tajemnice skrywają Bałdy?

Miejsce, w którym historia spotyka się z nowoczesnością. Jadąc rowerem po Warmii odwiedzamy Bałdy, niewielką miejscowość w okolicach Butryn w gminie Purda.
Przejazdem przez „Wrota Warmii”, które otwierają zlokalizowany w Bałdach historyczny Trakt Biskupi rozpoczynamy nowy, letni cykl Radia Olsztyn „Rowerem po Warmii”. Trakt zaczyna się jeszcze na Mazurach, ale – mniej więcej w jego połowie – znajduje się ich granica z Warmią. Wieki temu właśnie tu witani byli biskupi, którzy jechali objąć swój urząd na zamku w Lidzbarku Warmińskim.
Stara aleja lipowa, która tworzy Trakt Biskupi jest atrakcyjnym miejscem dla rowerzystów. Zacieniona i majestatyczna, w upalny dzień może być znakomitym przystankiem na trasie szlakami tej części naszego regionu. Na trakcie ustawione zostały głazy. Każdy z nich poświęcony jest innemu biskupowi warmińskiemu.
Kilkaset metrów dalej zlokalizowany jest natomiast radioteleskop, który jest częścią systemu LOFAR. Dane, które przekazuje naukowcom m.in. z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pozwalają na obserwację kwazarów, pulsarów i innych ciał niebieskich. Komputery o gigantycznej mocy obliczeniowej umożliwiają stworzenie mapy najdalszych zakątków kosmosu.
Do miejsca, w którym historia spotyka się z nowoczesnością zapraszają Marek Lewiński i Przemysław Getka.

ZOBACZ VIDEO: https://youtu.be/7KMJ9Ub8fjU

ZOBACZ TAKŻE

RadioOlsztynTV