Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Oszukali kobietę na 100 tysięcy zł. Policja zatrzymała internetowych przestępców

Cyberpolicjanci z Olsztyna zatrzymali oszustów podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, podających się za pracowników banków. Funkcjonariusze olsztyńskiego wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ustalili tożsamość 18 osób, których działalność spowodowała, że właścicielka konta bankowego straciła ponad 100 tys. zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika działu bezpieczeństwa jednego z polskich banków. Powiedział, że pieniądze zgromadzone na jej rachunku bankowym są zagrożone i musi pilnie wpłacić je na „rachunek techniczny”. Aby mogła to zrobić, oszuści podali pokrzywdzonej kody BLIK, które służyły do wpłat na kolejne konta. Wykorzystali przy tym metodę spoofingu, czyli podszyli się pod rzeczywisty numer banku.

18 zatrzymanych osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustwa. Czterej podejrzani trafili do aresztu. Policja zabezpieczyła pieniądze, urządzenia mobilne i komputery. Podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia. W ocenie śledczych pokrzywdzonych może być więcej; niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w policja, zatrzymanie, zorganizowana grupa przestępcza, pranie pieniędzy, oszustwo internetowe, cyberpolicjanci
Podawali się za bankowców. Kilkanaście osób z zarzutami oszustwa i prania pieniędzy

Policjanci olsztyńskiego wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ustalili tożsamość 18 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podszywając się pod pracowników banków grupa dokonała oszustwa,...

Zamknij
RadioOlsztynTV