Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pod Pasłękiem upamiętniono tragicznie zmarłego pilota myśliwca

Fot. J. Sulecki

W położonym nieopodal Pasłęka Krasinie uczono pamięć tragicznie zmarłego kapitana myśliwca Krzysztofa Sobańskiego, który zginął w trakcie pełnienia służby. Podczas uroczystości najbliższa rodzina, przedstawiciele wojska oraz samorządowcy złożyli kwiaty oraz znicze przed pamiątkową tablicą.

Starosta elbląski Maciej Romanowski przypomniał heroiczny czyn, jakiego dokonał świętej pamięci kapitan Krzysztof Sobański.

W Polsce tradycja i pamięć o tych, którzy odeszli to rzecz święta. Szczególnie w przypadku takich osób jak on, który najprawdopodobniej uratował życie kilkunastu albo i kilkudziesięciu osób – dla nas jest bohaterem. Po pierwszym momencie traumy podjęliśmy decyzję, że trzeba jego osobę oraz czyn upamiętnić. Znaleźliśmy do tego godne miejsce, przy którym co roku się spotykamy, wspominając różne wymiary tej tragedii.

00:00 / 00:00

6 lipca 2018 roku samolot, który pilotował kapitan Sobański, rozbił się nieopodal Pasłęka. Przez rozbiciem maszyny pilot katapultował się, jednak z przyczyn technicznych nie udało mu się otworzyć spadochronu.

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pilot, upamiętnienie
Radni zaproponowali, a elblążanie wybrali. Na Starym Mieście staną figurki Piekarczyka

Elblążanie wybrali pięć figurek mini-piekarczyków, które staną w kojarzących się z nimi miejscach Starego Miasta. To Biblioteka Elbląska, I LO, a także Wybrzeże Zygmunta Augusta, Wybrzeże...

Zamknij
RadioOlsztynTV