Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PO o pieniądzach z KPO i inflacji. PiS odpowiada: damy radę

– Unia Europejska daje Polsce 260 mld zł na realizację Krajowego Planu Odbudowy, ale czy rząd jest w stanie wypełnić tzw. kamienie milowe – pytał na briefingu prasowym w Olsztynie poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Cichoń.

Unijne pieniądze i zaliczki na KPO powinny być w Polsce od dwóch lat, ale PiS zrzuca winę na opozycję. Tak było w przypadku ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego – wyjaśniał poseł Janusz Cichoń.

Niczego opozycja nie blokuje. Wstrzymaliśmy się od głosu po to, aby udowodnić, że chcemy wspierać rząd w zagospodarowaniu tych środków. One się należą Polsce, Polakom, polskim przedsiębiorcom, polskim samorządom. PiS się powinien wziąć do roboty, aby te środki jak najszybciej uruchomić, bo od 2 lat je blokuje.

00:00 / 00:00

W odpowiedzi, poseł PiS Zbigniew Babalski powtórzył, że to opozycja blokuje pieniądze z KPO:

Kamienie milowe będą wykonane. Pieniądze z KPO do Polski wpłyną po warunkiem, że opozycja w postaci Platformy Obywatelskiej, która współrządzi w Unii Europejskiej dalej nie będzie tego blokowała. Platformo, nie blokujcie tych środków, to te pieniądze się znajdą. Jesteśmy i tak w czołówce, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy w tych bardzo trudnych czasach. Damy radę.

00:00 / 00:00

W ramach KPO polski rząd zobowiązał się do realizacji 283 kwestii, jak m.in. szybki Internet, podwyższenie standardów świadczeń zdrowotnych czy stawiania wiatraków, która wkrótce ma być rozpatrywana w Sejmie.

Inflacja

– Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że biedniejemy – stwierdził poseł Platformy Obywatelskiej. Statystyki GUS pokazują, że realne dochody gospodarstw domowych zaczynają spadać wbrew temu, co prognozowali premier i szef Narodowego Banku Polskiego. Parlamentarzysta przytoczył dane dotyczące inflacji w sferze przedsiębiorstw.

W grudniu rok do roku wzrost przeciętnego wynagrodzenia wyniósł 10,3%, a inflacja 16,6%. To oznacza, że realnie zarabiamy coraz mniej. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w sferze budżetowej, w której ubiegłoroczna podwyżka to zaledwie 4,8%.

00:00 / 00:00

Poseł Zbigniew Babalski odpowiada, że PiS realizuje założenia budżetowe.

Podwyżki w sferze budżetowej to prawie 8% – to będzie zrealizowane. Dodatkowo ochroną zostaną objęci seniorzy. Inflacja dopadła cały świat. Przypomnę posłom PO, że wróżyli nam 1 stycznia 22-procentową inflację. Dzisiaj mamy lekki spadek. To, co mamy zapisane w programie, mimo bardzo trudnej sytuacji gospodarczej na świecie i w Europie, realizujemy.

00:00 / 00:00

Fot. K. Kantor

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w pieniądze, PiS, PO, Unia Europejska, Janusz Cichoń, wynagrodzenie, Zbigniew Babalski, inflacja
10 pytań do Donalda Tuska na konferencji w Ełku

W odpowiedzi na krytykę rządu przez Donalda Tuska, członkowie PiS zadają byłemu premierowi 10 pytań dotyczących okresu, kiedy on i jego ekipa sprawowali władzę. Pytania zostały...

Zamknij
RadioOlsztynTV