Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PIT 28 – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Koniec roku podatkowego to dla wielu z nas stresujący moment. Wielkimi krokami nadciąga bowiem moment złożenia deklaracji pit, co może generować stres.

Nie każdy podatnik musi być biegły w tematyce podatków. Na szczęście, nowoczesne rozwiązania potrafią skutecznie ułatwić życie. Duża część Polaków skorzysta z deklaracji PIT 28. Kogo ta forma dotyczy? Jaki jest termin składania zeznań? Jakie są alternatywne sposoby na rozliczenie się z podatku? Co jeszcze warto wiedzieć? Chętnie odpowiemy na wszystkie te pytania.

Kto może skorzystać z PIT 28?

Deklarację PIT 28 powinny wybrać podatnicy, którzy w danym roku podatkowym otrzymali przychody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W zakres przychodów wchodzą między innymi te pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem. Dotyczy to zarówno spółek cywilnych jak i osób fizycznych. PIT 28 jest również dla podatników, którzy obligatoryjnie opodatkowane przychody uzyskiwane są z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, a także umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza obrębem działalności gospodarczej. Formularz pit wykorzystają także podatnicy, których przychód pochodzi ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, pochodzących z prywatnych hodowli lub gospodarstw rolnych.

Do kiedy należy złożyć zeznanie PIT 28?

Deklarację PIT 28 podatnicy składają za poprzedni rok. Tak więc rozliczenie roczne za 2022 rok nastąpi w 2023 roku. Deklarację należy złożyć do dnia 2 maja 2023 roku. W bieżącym roku termin składania zeznania podatkowego PIT 28 został wydłużony, w stosunku do poprzednich lat. Jeszcze w roku ubiegłym podatnicy byli zobowiązani do złożenia deklaracji do końca lutego roku następnego po roku podatkowym. Co ważne, podatek ryczałtowy w ramach ostatniego kwartału lub miesiąca grudnia, należy opłacić w terminie nie późniejszym niż 28 lutego 2023.

Jak dokonać wybory zryczałtowanej formy opodatkowania?

Aby rozliczać się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia. Do 20 dnia miesiąca, następującego go miesiącu, w którym uzyskane zostaną pierwsze przychody z działalności gospodarczej lub z tytułu najmu prywatnego (oraz podobnych umów), należy złożyć oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania. Prawo do ryczałtu obowiązuje przez cały rok podatkowy. Jeśli w danym roku podatkowym podatnik przekroczy dochody rzędu 2 mln euro, wówczas traci on możliwość rozliczania się na podstawie ryczałtu. Opodatkowanie przychodów na podstawie ryczałtu jest niemożliwe również ze względu na poszerzenia działalności, o przedsięwzięcia niemożliwe do opodatkowania ryczałtem.

PIT 28 a różne formy przychodów

Opodatkowania ryczałtem nie można łączyć w spółce z innymi formami opodatkowania, które stosują pozostali wspólnicy. Tak więc rozliczanie na zasadach ryczałtu dotyczy wszystkich wspólników w spółce cywilnej i jawnej. Rozliczenie w przypadku innych dochodów będzie wymagało dołączenie innych deklaracji, w tym np. PIT 36, PIT 37 czy PIT 38. Prywatną działalność można rozliczyć za pomocą deklaracji PIT 36, a spółkę na formularzu PIT 28.

Jak w prosty sposób rozliczyć PIT 28?

Zeznania pit potrafią przysporzyć bólu głowy. Wielu podatników udaje się po specjalistyczną pomoc księgowej, z obawy o popełnienie błędów. Zdecydowana jednak część Polaków nadal dokonuje rozliczenia samodzielnie. Zwłaszcza starsze osoby, przyzwyczajone latami wypełniania formularzy papierowych, nadal praktykują ten sposób rozliczenia podatkowego. Wypełnioną deklaracje pit należy dostarczyć dostarczyć do urzędu skarbowego właściwego danemu rejonowi osobiście lub drogą pocztową. Na szczęście rozwój techniki sprawił, że podatnicy mają możliwość wyboru również rozliczenia PIT online. Za sprawą rządowej inicjatywy, a mianowicie Twój e-PIT podatki nie muszą być aż tak straszne. Na stronie rządowej dostępne są informacje, które w łatwy sposób posłużą do złożenia deklaracji drogą internetową. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie dane poddać gruntownej weryfikacji.

Wyeliminować potencjalne błędy można dzięki Programowi e-pity. Program umożliwia bezpieczne rozliczanie, a także wysyłanie deklaracji. Program daje szansę na rozliczenie wielu podatnikom, proponując ogromną bazę formularzy różnego typu. Program e-pity z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Na jego fenomen składa się przede wszystkim jakość obsługi. Niezwykle intuicyjny interfejs pozwoli na wykorzystanie programu nawet osobom, którym obce są skomplikowane operacje komputerowe. Wykorzystanie programu pozwala się oszczędzić czas spędzony w urzędzie skarbowym lub na poczcie. Jest to alternatywa dla osób zapracowanych, schorowanych lub tych, którzy mieszkają z dala od urzędu lub poczty. Jest to forma całkowicie bezpieczna. Dane podatnika służą wyłącznie jemu, dane nie przedostają się nigdzie indziej.

Programowi e-pity zaufało już wielu Polaków, a ich liczba stale się powiększa. Nic dziwnego, dla wielu z nas wizyta w urzędzie skarbowym to nieprzyjemny obowiązek. Możliwość złożenia deklaracji podatkowej bez wychodzenia z domu, w perspektywie lat, stanie się sposobem wybieranym przez wszystkich Polaków.

Artykuł sponsorowany

Więcej w artykuł sponsorowany
Michelin edukuje z zakresu bezpieczeństwa drogowego

Edukację w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym Michelin prowadzi od lat wśród wszystkich pokoleń mieszkańców regionu. „Ciśnienie pod kontrolą” to akcja uwrażliwiająca kierowców na stosowanie odpowiedniego...

Zamknij
RadioOlsztynTV