Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PiS wspiera konserwatora zabytków w sprawie usunięcia z centrum „szubienic”

fot. P. Getka

Zarząd olsztyńskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości poparł w specjalnej uchwale działania wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie zmierzające do usunięcia z centrum miasta monumentu nazywanego „szubienicami”.

Pomnik został zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego i wybudowany w 1954 roku jako hołd dla armii czerwonej. Liczne środowiska wielokrotnie wyrażały swój sprzeciw wobec dalszej obecności sowieckiego monumentu. Na pomniku pojawiły się napisy żądające jego usunięcia, organizowano demonstracje nawołujące prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza do złożenia wniosku do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o relokację pomnika.

Z podobnym apelem wystąpił do prezydenta Olsztyna wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, jednocześnie deklarując pokrycie kosztów przeniesienia do wskazanej instytucji kultury. Kontrola monumentu wykazała, że jego stan techniczny stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia osób znajdujących się w jego pobliżu. W związku z tym pomnik został ogrodzony.

Zarząd olsztyńskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości podkreślił w uchwale, że będzie wspierał działania wojewódzkiego konserwatora zabytków, zmierzające do możliwie szybkiego usunięcia „szubienic” z Olsztyna. Zwrócił się także do osób, organizacji, środowisk i instytucji o popieranie tych działań.

00:00 / 00:00

>>> Uchwała Zarządu Okręgowego PiS w Olsztynie ws. relokacji „szubienic”

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

Koło olsztyńskich „szubienic” stanęła tablica informacyjna

 

Konserwator chce zająć olsztyńskie „szubienice”. Czy pomnik trafi do muzeum?

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, pomnik
Rozpoczął się sezon kąpielowy. Gdzie będą strzeżone plaże?

W wielu miejscach właśnie dziś zaczną działać strzeżone kąpieliska. Tak będzie m.in. w Olsztynie. Gdzie będzie można bezpiecznie, pod nadzorem ratownika spędzać czas nad wodą i...

Zamknij
RadioOlsztynTV