Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Lisiecki: przygotowaliśmy program wyjścia Polski z Unii. Monika Falej: dla Polski jest ważne aby Unia Europejska była jak największa

O możliwym rozszerzeniu granic Unii Europejskiej dyskutowali w Porannych pytaniach Monika Falej z partii Wiosna i Piotr Lisiecki z Konfederacji kandydujący w wyborach do Europarlamentu z okręgów warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Liderka listy partii Wiosna Roberta Biedronia Monika Falej podkreślała, że zwiększanie liczby krajów Unii Europejskiej jest korzystne dla Polski.

Bałkany zachodnie zaczęły procedować proces przyjmowania ich do Unii Europejskiej. Unia jest obszarem bezpieczeństwa i pokoju, więc dla Polski jest ważne aby obszar ten był jak największy.

Piotr Lisiecki, członek Ruchu Narodowego, kandydujący z listy Konfederacji, mówił, że Unia Europejska to nieszczęście, a ich ugrupowanie nie życzy nieszczęścia sąsiadom:

Konfederacja przygotowała program Polexitu, który mam nadzieję, że zostanie dziś opublikowany.

Obecnie kraje kandydujące do członkostwa w Unii Europejskiej to Albania, Republika Macedonii Północnej, Czarnogóra, Serbia i Turcja.

Polska broniła w unijnym Trybunale Sprawiedliwości decyzji o odmowie przyjęcia uchodźców. Mówiła, że skarga Komisji jest bezzasadna i bezprzedmiotowa. Komisja z kolei twierdziła, że unijne prawo musi być przestrzegane. Zgodnie z decyzją relokacyjną z września 2015 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej miały w ciągu 2 lat rozdzielić między siebie do 120 tysięcy uchodźców. Na Polskę miało przypaść około 7 tysięcy osób.

Piotr Lisiecki z Konfederacji przekonuje, że jeśli ktoś przyjeżdża do Europy nielegalnie, to zaczyna swój pobyt od złamania prawa.

W związku z tym uważam, że mieliśmy prawo powiedzieć NIE. Skarga na nas jest przejawem nacisków Brukseli i kolejnym dowodem na to, że oddaliśmy niepodległość w 2004 roku.

Monika Falej z partii Wiosna podkreślała z kolei, że Unia nie namawiała do łamania prawa.

Wręcz przeciwnie, jeżeli wartości nie są dla nas ważne to mówmy o korzyściach. Niemcom to się opłacało. Unia Europejska cały czas się wyludnia, jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i Niemcy na tym skorzystali.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skargi, jaką wobec Polski, Czech i Węgier wniosła Komisja Europejska za odmowę przyjmowania uchodźców w ramach relokacji, zostanie wydany po wakacjach.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Monika Falej – partia Wiosna i Piotr Lisiecki – Konfederacja

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia Europejska, wiosna, video
Zanim trafią na rynek pracy, uczą się jak przetrwać w lesie. W Olsztynie ruszył projekt z innowacyjnym modelem kształcenia

W Olsztynie trwa Forum Nowej Edukacji - to oficjalna inauguracja projektu "FOLM - z natury do rynku pracy". Chodzi o innowacyjny model kształcenia młodych ludzi realizowany...

Zamknij
RadioOlsztynTV