Pierwsze gminy rozpoczęły przyjmowanie wniosków na zakup węgla
Wszystkie warmińsko-mazurskie gminy przystąpiły do rządowego programu zakupu węgla w preferencyjnej cenie. Część już rozpoczęła procedurę przyjmowania wniosków od mieszkańców.
Jest tak m.in w Elblągu, Ełku, Pasymiu czy Nowym Mieście Lubawskim.
W ostatniej z nich wprowadzono system sms-owy – mówi sekretarz gminy Nowe Miasto Lubawskie Krzysztof Widźgowski – idzie sprawnie.
Jaka ilość węgla ich interesuje oraz jaka frakcja tego węgla ze wskazaniem adresu swojego gospodarstwa domowego.
W Nowym Mieście Lubawskim wiadomości będą przyjmowane dziś do północy. Dotychczas zgłosiło się 465 gospodarstw domowych, które zadeklarowały zakup 527 ton węgla w tym roku i 543 ton w przyszłym roku.
Bez terminu wnioski o zakup węgla można składać natomiast m.in w Pasymiu. Sekretarz tamtejszej gminy Jan Lisiewski informuje, że wnioski będą rozpatrywane na bieżąco.
Będziemy sukcesywnie je przyjmować, czyli odpowiednio do składanych zamówień będziemy składać zapotrzebowanie na ten węgiel.
W Braniewie zainteresowanie mieszkańców jest spore – podkreślił burmistrz Tomasz Sielicki.
Mamy przyjętych około 160 wniosków. Wpłynęła do nas także umowa ze strony PGE Paliwa, której treść konsultujemy z naszym mecenasem. Jesteśmy także na etapie domawiania ostatecznej ceny węgla, z pewnością będzie ona niższa niż deklarowane 2 tysiące.
Jak wyliczył burmistrz miasta i gminy Pasłęk Wiesław Śniecikowski, w porównaniu z poprzednimi latami mniejsza liczba mieszkańców chce palić w piecach miałem węglowym.
Wstępnie mamy od mieszkańców informacje na temat tego, jakim asortymentem węglą są zainteresowani. Mowa o 450 tonach orzechu, 670 tonach groszku oraz 25 tonach miału. Jesteśmy na etapie przyjmowania wniosków na zakup węgla. Zgłosiło się już 60 mieszkańców.
Maksymalna ilość węgla na jedno gospodarstwo domowe po preferencyjnej cenie wynosi trzy tony. Według rządowych założeń cena jednej tony dla mieszkańców ma wynieść nie więcej niż dwa tysiące złotych.
~Jan Sulecki
W Olsztynie wnioski będzie można składać jeszcze w tym tygodniu.
Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego przypomina, że zainteresowane osoby muszą najpierw pobrać zaświadczenie, które potwierdzi, że głównym źródłem ogrzewania ich domów jest węgiel. Takie zgłoszenia wcześniej były składane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dokumenty przyjmują gminy lub ośrodki pomocy społecznej. Po weryfikacji, osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z zakupu opału po niższej cenie – mówi Krzysztof Guzek.
Jedno gospodarstwa domowe może nabyć łącznie 3 tony węgla, z czego 1,5 tony do 31 grudnia tego roku i kolejne w 2023 roku.
Na podstawie ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy gminy mogą kupować węgiel za maksymalnej 1,5 tysiąca złotych za tonę i sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tysiące złotych za tonę. Koszt transportu i dystrybucja węgla do gospodarstw domowy leży po stronie gminy.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski