Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsze efekty „wybudzania” trojga pacjentów – FILM

Badanie 24-letniej Agnieszki, fot. Iza Malewska

Mniejsze napięcia mięśniowe, lepszy kontakt wzrokowy i reagowanie na konkretne polecenia – to tylko niektóre ze zmian, jakie widzą rodzice trojga pacjentów, którym dwa miesiące temu w Olsztynie wszczepiono specjalne stymulatory mózgu.

Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przyjechali: Sylwia, Agnieszka i Adrian. Wszyscy od kilku lat, w wyniku różnych wypadków, są w śpiączce. Do jutra (19 lipca) przejdą kilka bardzo skomplikowanych badań, które pozwolą ocenić stopień poprawy ich zdrowia. Ale ich rodzice już teraz widzą zmiany w swoich dzieciach: – Patrzy bardziej świadomie, podnosi rączką, na prośbę o czesanie, wykonała kilka ruchów szczotką – mówi ojciec Agnieszki. – Sylwia częściej się uśmiecha – mówi mama 19-letniej Sylwii.

– Jest wyraźna poprawa świadomości – potwierdza spostrzeżenia rodziców profesor Wojciech Maksymowicz. Chodzi o troje pacjentów w wieku od 19 do 25 lat od dłuższego czasu przebywających w śpiączce. To właśnie im profesor Maksymowicz razem z japońskim profesorem Isao Moritą wszczepił w maju w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie specjalne urządzenia pobudzające mózg do pracy. I są efekty – mówi prof. Wojciech Maksymowicz: – Widzimy poprawę reaktywności, wyraźne rozumienie poleceń, pozytywną reakcję emocjonalną na głos, na rozmowę. Profesor potwierdził, że w najbliższych dniach kolejnym trzem osobom zostaną w Olsztynie wszczepione podobne stymulatory pracy mózgu.

Jedną z operowanych pacjentek jest 24-letnia Agnieszka Holka z Józefowa pod Warszawą (na zdjęciu poniżej). Dziewczyna, dwa lata wcześniej, została potrącona przez samochód na przejściu przez pieszych. Po wypadku zapadła w śpiączkę.

Pan Marek, ojciec Agnieszki z córką, fot. Iza Malewska

Na badania przyjechała też 19-letnia Sylwia z mamą Moniką, fot. Iza Malewska

Zobacz film.

Właśnie mijają 2 miesiące od eksperymentalnej operacji czwórki pacjentów, którym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie wszczepiono stymulatory mózgu. Wszystkie zabiegi przeprowadził japoński profesor Isao Morita, a asystował mu olsztyński neurochirurg profesor Wojciech Maksymowicz.

Stymulatory wszczepił japoński profesor Isao Morita w asyście cenionego neurochirurga, byłego ministra zdrowia profesora Wojciecha Maksymowicza. Fot. D. Grzymska

Dziś Agnieszka razem z tatą jest w Olsztynie na badaniach kontrolnych. Od rana przechodzi cykl konsultacji.

Jedną z operowanych pacjentek była 24-letnia Agnieszka Holka z Józefowa pod Warszawą. Fot. D. Grzymska

Mama Agnieszki, która ze względu na sprawy zawodowe musiała zostać w Warszawie, z ogromnym wzruszeniem opowiada o zmianach jakie obserwuje u córki po wszczepieniu stymulatora.

00:00 / 00:00

Zabiegi przeprowadził japoński profesor Isao Morita a asystował mu ceniony neurochirurg prof. Wojciech Maksymowicz. Fot. Dorota Grzymska

Osoby, które tą samą metodą były operowane w Japonii, po zabiegach były w stanie samodzielnie jeść, pić, a także nawiązywały kontakt z otoczeniem. W Japonii skuteczność takich zabiegów wynosi 60 procent. Profesor Isao Morita do tej pory wszczepił ponad 300 stymulatorów pnia mózgu.

Posłuchaj relacji Izabeli Malewskiej

00:00 / 00:00

 

(imal/bsc/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w operacja, szpital kliniczny, szpital uniwersytecki, zabieg, śpiączka, Agnieszka Holka, wymudzenie, stymularot
Coraz bliżej otwarcia „Budzika dla dorosłych” w Olsztynie

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które reguluje leczenie dorosłych chorych ze śpiączką. Prof. Wojciech Maksymowicz, który przygotowuje się do otwarcia w Olsztynie "Budzika dla dorosłych" ocenia:...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV