Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pielgrzymi podziękowali w Stoczku Klasztornym za beatyfikację kardynała Wyszyńskiego

Pielgrzymi podziękowali w Stoczku Klasztornym za beatyfikację kardynała Wyszyńskiego. Fot. Marek Lewiński

„Chcemy, by to miejsce żyło” – tak o Sanktuarium Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym mówi arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Odbyły się tam Centralne Uroczystości Dziękczynne za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Chcemy, żeby to miejsce żyło. Żeby postać tak ważna dla Kościoła w Polsce i nas w tym regionie. Żeby ta postać była żywą, niezapomnianą i przed te znaki, które mamy, one nam o tym przypominają i tę żywą pamięć podtrzymują. 

00:00 / 00:00

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia oraz matki Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września rok temu. Dzisiaj obyły się natomiast uroczystości o charakterze archidiecezjalnym.

Arcybiskup Józef Górzyński ma nadzieję, że Stoczek Klasztorny będzie – obok Gietrzwałdu i św. Lipki – ważnym centrum pielgrzymkowym w regionie.

Tak samo od strony turystycznej wiele robimy. Rozmawiałem z organizatorami wyjazdów pielgrzymkowych okolic Warszawy, gdzie już są organizowane wyjazdy do Gietrzwałdu co sobota. Chcemy to przedłużyć na Stoczek, na Świętą Lipkę, żeby te tereny, które mamy do pokazania były dostrzeżone dużo szerzej niż przez naszych mieszkańców. 

00:00 / 00:00

Mimo upału na placu przed bazyliką w Stoczku zebrały się setki pielgrzymów.

00:00 / 00:00

…………………………………………..

Uroczystości w Stoczku Klasztornym
Rano w bazylice został zaprezentowany program słowno-muzyczny pod tytułem „Droga do świętości bł. Stefana Wyszyńskiego”. Później, na placu przed świątynią, odprawiona została modlitwa różańcowa z rozważaniami księdza kardynała. Centralnej Mszy świętej przewodniczył biskup Rafał Markowski – podkreśla ks. Wojciech Sokołowski – kustosz sanktuarium.

Bardzo ważne wydarzenie w życiu naszej archidiecezji, naszego sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, gdzie był przecież więziony błogosławiony Stefan Wyszyński. Tam spędził prawie cały rok w totalnej izolacji. 

00:00 / 00:00

Radio Olsztyn transmitowało uroczystości ze Stoczka Klasztornego.

………………….

Kardynał Stefan Wyszyński został aresztowany we wrześniu 1953 r. W Stoczku Warmińskim był więziony politycznie od 12 października 1953 do 6 października 1954 r. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego.

W archiwalnym przemówieniu radiowym w wigilię 1956 roku kardynał Wyszyński zwrócił się z orędziem do Polaków.

Z wiarą patrzmy w żłóbek betlejemski i oddajmy Matce Boga człowieka całe życie narodu, który chce żyć nie tylko chlebem powszednim, ale wszelkim słowem, które pochodzi z ust Bożych. Pragnienia i nadzieje Narodu, wszystkie szlachetne jego trudy i dążenia, nas samych i wszystko co miłujemy, składamy w dłonie macierzyńskie Królowej Naszej.

00:00 / 00:00

Prymas Tysiąclecia zmarł 28 maja 1981 r. Natomiast 12 września 2021 r. w Warszawie kard. Stefan Wyszyński został ogłoszony błogosławionym .

………………….

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Autor: B.Gajlewska / M.Lewiński
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Stoczek Klasztorny, Stoczek Warmiński, ks. Michał Tunkiewicz
Dzień Rodziny w Stoczku Klasztornym. Jutro centralne uroczystości i odpust

W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym dziś uroczystości Dnia Rodziny. Jutro odbędą się tam Centralne Uroczystości Dziękczynne za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Wieczorem...

Zamknij
RadioOlsztynTV