Paweł Wiktorowicz: nasze przychody z fotowoltaiki są prawie pięciokrotnie wyższe
Gościem Leszka Cimocha w audycji Po Pierwsze Gospodarka jest Paweł Wiktorowicz, dyrektor olsztyńskiej firmy Corab. Firma istnieje od 1991 roku i zajmuje się elektroniką, elektrotechniką i energetyką.
Firma Corab zaczynała od małego sklepu ze sprzętem elektronicznym przy ulicy Partyzantów w Olsztynie. Obecnie jest największym w Polsce producentem systemów mocowań paneli fotowoltaicznych.
To branża związana z obróbką stali i aluminium, czym zajmujemy się od wielu lat. Zmieniliśmy tylko jej zastosowanie
– podkreślił Paweł Wiktorowicz
Ważną część działalności Corabu stanowi także produkcja anten satelitarnych.
Anteny satelitarne to historia naszej firmy. Na ich produkcji zdobyliśmy doświadczenie (…) W tej chwili przychody z fotowoltaiki, konstrukcji i dystrybucji sprzętu znacznie przewyższają część satelitarną. W fotowoltaice istniejemy już od ponad 10 lat. Pierwsze lata były dla nas szczególnie ważne, bo testowaliśmy produkty i nowe rozwiązania. Szykowaliśmy się do boomu, który długo nie nadchodził.
Corab posiada własne biuro projektowe, lakiernię proszkową, cynkownię, zakład produkcyjny w Bartoszycach, magazyn, centrum logistyczne i sklep internetowy.
Historia firmy nawiązuje do przejęcia zakładu anten w Bartoszycach. Był to stary zakład, który został unowocześniony i na tej podstawie powstała firma Corab. Od wielu lat jest tam rozwijana i rozbudowywana część produkcyjna.
Paweł Wiktorowicz zaznaczył, że jako dostawca i producent konstrukcji, Corab potrzebował miejsca, gdzie mógłby zgromadzić swoje produkty i móc je dystrybuować dalej.
Najnowsza inwestycja firmy to bardzo duży magazyn. Jest on widoczny z trasy.
W tej chwili przychody firmy z fotowoltaiki są prawie 5-krotnie wyższe od tych sprzed kilku lat.
Rozwój i dynamizm firmy są jednymi z największych w województwie warmińsko-mazurskim. To ponad 50 procent nowej załogi. Otwarcie magazynu w Olsztynie umożliwiło zatrudnienie kilkudziesięciu dodatkowych osób. Teraz mamy łącznie 150 pracowników.
Jak podkreślił dyrektor olsztyńskiego Corabu wszystkie produkty spełniają wyśrubowane normy jakości pod względem bezpieczeństwa i zdobywają unijne certyfikaty.
Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za L. Cimoch