Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy datę rozprawy nożownika z Olsztyna. Nastolatek zaatakował rówieśników

Na 17 maja Sąd Okręgowy w Olsztynie wyznaczył termin pierwszej rozprawy w sprawie Michała G. oskarżonego m.in. o zranienie nożem dwóch nastolatków w pobliżu jednej z galerii handlowych. Podejrzany nie przyznał się do zarzutów, twierdząc, że działał w obronie koniecznej.

Do zdarzenia doszło we wrześniu ubiegłego roku. Michał G. przebywał wieczorem wraz ze znajomym w amfiteatrze za budynkiem jednej z olsztyńskich galerii handlowych. Nieopodal nich była też grupa nastolatków. Według prokuratury miał zachowywać się agresywnie. Zwrócił się do grupy nastolatków, żeby ci zmienili muzykę odtwarzaną z głośnika. Sprowokowana przez niego kłótnia szybko przerodziła się w szarpaninę z jednym z nastolatków, któremu koledzy ruszyli na pomoc, zadając oskarżonemu ciosy rękami i nogami.

W pewnym momencie Michał G. miał wyciągnąć nóż z kieszeni. W efekcie zgromadzone wokół niego osoby rozbiegły się. Oskarżony, trzymając nóż w ręce, pobiegł za jedną z nich. Po kilkudziesięciu metrach zatrzymał się i odwrócił w stronę nadbiegających dwóch innych nastolatków, którzy chcieli pomóc uciekającemu koledze. Obu chłopców zaatakował nożem.

Pokrzywdzeni, po otrzymaniu ciosów, uciekli do budynku galerii, gdzie udzielono im pierwszej pomocy i wezwano pogotowie ratunkowe. Oskarżony również wszedł do galerii tym samym wejściem. Miał wówczas wyciągnąć z kieszeni nóż i wykrzykiwać: „czy ktoś jeszcze chce dostać?”. Następnie po wyjściu z galerii poszedł ze swoim kolegą do jednego z sąsiednich sklepów, gdzie niedługo potem zatrzymała go policja.

Prokurator przedstawił Michałowi G. zarzut usiłowania zabójstwa w tzw. zamiarze ewentualnym młodszego z pokrzywdzonych poprzez ugodzenie go nożem m.in. w brzuch, co spowodowało ciężki uszczerbek na zdrowiu. Oskarżony miał także ugodzić nożem w prawą rękę i lewe przedramię starszego z pokrzywdzonych nastolatków. W wyniku tego spowodował u niego obrażenia, które naruszyły prawidłowe czynności narządów ciała trwające dłużej niż 7 dni.

Michałowi G. zarzucono również posiadanie środków odurzających, a także znieważenie policjantów oraz stosowanie wobec nich gróźb i przemocy w celu zmuszenia ich do zaniechania czynności służbowej związanej z zatrzymaniem. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. W złożonych wyjaśnieniach twierdził, że działał w obronie koniecznej.

Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe. Michał G. jest tymczasowo aresztowany.

Jak poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Adam Barczak, rozpoczęcie procesu planowane jest na 17 maja. Trzy kolejne terminy rozpraw wyznaczono na pierwszą połowę czerwca.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w proces, nóż, Sąd Okręgowy w Olsztynie, atak z nożem
Groził nożem pracownikom stacji benzynowej w Olsztynie

Trzy miesiące w areszcie spędzi mężczyzna, który groził nożem pracownikom stacji benzynowej w Olsztynie. Napastnik został zatrzymany na gorącym uczynku przez policjantów, którzy w tym czasie...

Zamknij
RadioOlsztynTV