Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pasy na jezdni i w samochodzie. Policjanci przypominają podstawowe zasady

Fot. KMP Elbląg

W całej Polsce trwa policyjna akcja Bezpieczna Droga do Szkoły. W pierwszych tygodniach po wakacjach przy szkołach i przedszkolach jest więcej patroli, których głównym zadaniem jest pilnowanie bezpieczeństwa w okolicy placówek.

Funkcjonariusze nadzorują przejścia dla pieszych, sprawdzają, jak kierowcy wywiązują się z obowiązków wobec niechronionych uczestników dróg i stosują się do znowelizowanych przepisów. Kontrolują także stan techniczny oraz wyposażenie pojazdów, które dowożą dzieci do szkół. Sprawdzają stan trzeźwości ich kierowców.

Skupiają się nie tylko na kierowcach. Są też pogadanki, szczególnie z młodszymi uczniami, którzy potrzebują powtórki z zasad poruszania się po ulicach. Temat spotkań policjantów z dziećmi jest zwykle standardowy, bo podstawowe zasady bezpieczeństwa są niezmienne. Jest obowiązkowy trening przechodzenia przez jezdnię na przejściach ze światłami i bez nich. Jest przypomnienie o zapinaniu pasów w samochodzie, a także o tym, że dziecko w aucie musi siedzieć w foteliku.

Co ciekawe, dzieci chętnie pilnują dorosłych.

Bo najbardziej dla nas, dorosłych deprymujące jest to, kiedy dziecko mówi: mamo, chcę żebyś była bezpieczna, zapnij pas

– tłumaczy podkomisarz Wiktor Kaczmarek z elbląskiej drogówki.

Policja przypomina także rodzicom, że każde dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Sytuacja ta nie dotyczy strefy zamieszkania, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, każdy pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na pasach. Funkcjonariusze podkreślają, że podczas codziennych rozmów warto przypominać dzieciom, że przepisy nie zwalniają z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabronione jest wchodzenie bezpośrednio przed jadący pojazd. Należy także uczulać dzieci, by na pasach i bezpośrednio przed nimi, nie używały telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego.

Obowiązują także ograniczenia dotyczące hulajnóg elektrycznych i innych elektrycznych urządzeń służących do poruszania się. Na drodze publicznej zabronione jest korzystanie z nich przez dzieci poniżej 10 roku życia, a osoby w wieku od 10 lat do 18 lat mają obowiązek posiadania tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem – czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, bezpieczeństwo, droga
Pokusił się na miejski monitoring. Długo się nim nie nacieszył

W Wielbarku wpadł złodziej kradnący kamery miejskiego monitoringu. Najpierw urządzenia zniknęły z parku przy ulicy Niepodległości, ze słupa przed remizą OSP oraz sprzed budynku Gminnego Ośrodka...

Zamknij
RadioOlsztynTV