Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Parlamentarzyści komentują wyrok TK ws. aborcji. „W Polsce każde życie jest chronione” vs „Prawo ma być dla wszystkich”

Walka o prawa kobiet kontra walka o prawa dzieci. W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn parlamentarzyści z województwa warmińsko-mazurskiego dyskutowali o wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

W czwartek Trybunał stwierdził, że aborcja ze względu na nieuleczalne choroby płodu jest niezgodna z konstytucją. Posłanka Lewicy Monika Falej krytykowała ten wyrok.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na kobiety. To, co teraz się dzieje na ulicach, to jest bunt młodych ludzi, aby Polki miały dostęp do legalnej aborcji, bez narracji fanatyków religijnych. Mamy państwo świeckie, jeżeli ktoś nie chce czegoś robić, to nikt go do tego nie zmusi. Natomiast prawo ma być dla wszystkich.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki – który był jednym z sygnatariuszy wniosku do Trybunału – odpowiadał, że wyrok jest zgodny z jego oczekiwaniami.

Przypomnę, że każde życie w Polsce jest prawnie chronione. Pani poseł mówi, że to jest trauma kobiet. Zapominamy o drugiej osobie, która w tym procesie jest bardzo ważna, czyli o dziecku. Przecież ono samo nie ma prawa samo się bronić.

Wyrok TK oznacza, że z polskiego prawa zniknie jedna z trzech przesłanek do przeprowadzenia aborcji. Dwie pozostałe to sytuacja, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy zagraża życiu i zdrowiu matki. Posłanka Lewicy Monika Falej uważa, że przedstawiciele partii rządzącej doprowadzą do sytuacji, że te dwie przesłanki również zostaną wykreślone z przepisów:

Dla mnie to jasna sytuacja, że państwo uważacie, że moje życie jest nic niewarte, za to kilka komórek jak najbardziej. To jest właśnie Wasza narracja, jeśli chodzi o prawo do życia. Mojego życia nie szanujecie i życia innych kobiet też nie chcecie szanować.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki na naszej antenie odpowiadał, że nic nie jest jeszcze przesądzone.

W tej chwili czekamy na opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a co będzie dalej – zobaczymy. Ja zostaję przy stanowisku, że każde życie, zgodnie z konstytucją, powinno mieć prawną ochronę. Zobaczymy, jak dalej to wszystko się potoczy.

Wyrok Trybunału zacznie obowiązywać od momentu jego publikacji w Dzienniku Ustaw.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Moniką Falej i Jerzym Małeckim

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Monika Falej, aborcja, Trybunał Konstytucyjny
Anna Wasilewska (PO): To kobiety powinny decydować o urodzeniu nieuleczalnie chorego dziecka

Decydowanie o urodzeniu nieuleczalnie chorego dziecka powinno być pozostawione kobietom - mówiła Anna Wasilewska posłanka Platformy Obywatelskiej w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn. W czwartek Trybunał Konstytucyjny...

Zamknij
RadioOlsztynTV