Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Anna Wasilewska (PO): To kobiety powinny decydować o urodzeniu nieuleczalnie chorego dziecka

Posłanka Anna Wasilewska. Fot. A. Chmielewska

Decydowanie o urodzeniu nieuleczalnie chorego dziecka powinno być pozostawione kobietom – mówiła Anna Wasilewska posłanka Platformy Obywatelskiej w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu jest niezgodna z konstytucją. Ten wyrok oznacza zakaz wykonywania aborcji z powodu nieuleczanej choroby dziecka. Po tym wyroku w kilku miastach, także w Olsztynie, odbyły się protesty.

Posłanka PO Anna Wasilewska na antenie Radia Olsztyn przekonywała, że taki zakaz aborcji nie powinien być wprowadzany.

Matka zawsze mierzy się z heroicznymi wyzwaniami związanymi z wychowywaniem swojego dziecka. Natomiast my mówimy o dziecku z chorobą nieuleczalną bądź z bardzo ciężkim upośledzeniem. Gdy matka to chore dziecko donosi, urodzi i ono umrze to jest nieprawdopodobny cios dla matki. To rola matki i kobiety, żeby decydowała.

Zakaz wykonywania aborcji ze względu na ciężkie upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu wejdzie w życie z dniem publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw.

W Porannych Pytaniach posłanka Platformy Obywatelskiej życzyła zakażonemu koronawirusem prezydentowi Andrzejowi Dudzie szybkiego powrotu do zdrowia.

Wszyscy powinniśmy przestrzegać obostrzeń – mówiła Anna Wasilewska. Parlamentarzystka przyznała, że każdy z nas jest narażony na zakażenie, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad dotyczących noszenia maseczek, zachowania dystansu czy dezynfekowania rąk.

Każdy z nas może być zakażony i może zachorować. Jak mówią epidemiolodzy, większość społeczeństwa musi to przechorować. Ja prezydentowi serdecznie życzę dużo, dużo zdrowia i szybkiego powrotu do zdrowia. Prezydent spotykał się z ludźmi i wszyscy po drodze jesteśmy na to narażeni i powinniśmy dostosować się do obostrzeń.

Od dziś cała Polska objęta jest czerwoną strefą. To oznacza m.in. zakaz wesel, ograniczenie liczby klientów w sklepach czy ograniczenie liczby uczestników zgromadzeń. Dziś także wchodzą nowe obostrzenia, m.in. lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedynie na wynos, a od poniedziałku uczniowie klas 4 – 8 szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Anną Wasilewską

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziecko, aborcja, płód, Anna Wasilewska, Trybunał Konstytucyjny
Protest w obronie praw kobiet. Grupa mieszkańców Olsztyna paliła znicze pod siedzibą PiS

Około tysiąca osób zebrało się przed olsztyńską siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Dąbrowszczaków. Protestowali przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, że aborcja z powodu ciężkich, śmiertelnych wad...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV