Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pandemia pogłębia problemy z wagą. Obchodziliśmy Światowy Dzień Otyłości

Fot. Fotolia.com

Przez rok trwania pandemii koronawirusa średni przyrost masy ciała w całej populacji Polski wyniósł prawie 2 kg. Średnio o półtorej godziny więcej dziennie spędziliśmy przed ekranem komputera lub telewizora.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Najnowsze badania wykazują, że jest to choroba szczególnie groźna dla osób zakażonych koronawirusem. Równocześnie z pandemią COVID-19 mamy do czynienia z pandemią otyłości.

Około 53 procent kobiet i 68 procent mężczyzn ma nadmierną masę ciała, a 25 procent Polaków choruje na otyłość – wynika z badania przeprowadzonego w lutym tego roku w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” na grupie 1070 Polaków.

Profesor Paweł Bogdański – Kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podkreślił, że zajmujemy piąte miejsce na świecie pod względem liczby dzieci z nadmierną masa ciała, a polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie.

00:00 / 00:00

Osoby otyłe i z nadmierną masą ciała częściej chorują na COVID-19, a przebieg choroby jest zwykle ciężki. Eksperci podkreślają, że leczenie nadwagi i otyłości to nie działanie doraźne, ale zdrowy styl życia.
Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, koronawirus
Plusy i minusy zdalnej pracy w dobie pandemii. Dokładnie rok temu praca w domu stała się zjawiskiem powszechnym

Mija rok pracy zdalnej. Od czasu ogłoszenia epidemii COVID-19, taka praca stała się zjawiskiem powszechnym. Obecnie praca zdalna, czyli najczęściej praca w domu, może być wykonywana...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV