Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pakiet dla kredytobiorców przyjęty. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Fot. Adobe Stock

Pierwsze wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać prawdopodobnie już w lipcu. Rada Ministrów przyjęła pakiet pomocowy dla właścicieli kredytów hipotecznych.

Wśród przyjętych rozwiązań znajdują się wakacje kredytowe, zamiana wskaźnika referencyjnego WIBOR i zasilenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców dodatkowymi środkami.

Minister Magdalena Rzeczkowska, która została powołana do działającej przy prezydencie Rady Dialogu Społecznego powiedziała, że pomoc kredytobiorcom to jeden z ważniejszych elementów przeciwdziałania skutkom wysokiej inflacji i kryzysowi międzynarodowemu wywołanemu wojną na Ukrainie.

Plan jest taki, żeby w te wakacje – pewnie od lipca – pomoc dla kredytobiorców była możliwa. Są w tym pakiecie trzy rozwiązania – z czego z jednego już można korzystać, czyli z pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

– wyjaśniła minister Magdalena Rzeczkowska.

Dodała, że drugi ważny zapis, czyli wakacje kredytowe będzie polegał na możliwości zawieszenie rat cztery razy w tym roku oraz tyle samo w 2023. Zobowiązanie wobec banku kredytobiorca będzie miał rozłożone na równe raty w późniejszym terminie.

Projekt ustawy przewiduje też możliwość zastąpienia obecnie używanego przez banki wskaźnika WIBOR na inny. Procedurę wyznaczenia zamiennika ma rozpocząć Komisja Nadzoru Finansowego, a w wypracowanie nowego rozwiązania zostanie zaangażowany Komitet Stabilności Finansowej. Ponadto minister finansów będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia.

Jeżeli nie uda się doprowadzić do wyznaczenia nowego wskaźnika w ten sposób, to rząd wprowadzi zamiast WIBOR-u stawkę POLONIA. To średnia ważona stawki jednodniowych pożyczek międzybankowych obliczana przez Narodowy Bank Polski.

Według szacunków rządu pakiet pomocowy dla kredytobiorców pomoże finansowo około dwóm milionom Polaków, którzy mają problemy ze spłatą zobowiązań w związku z inflacją i wzrostem stóp procentowych.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w hipoteka
Uwaga na rentę za mieszkania!

Posłanka Platformy Obywatelskiej - Lidia Staroń przestrzega przed pochopnym podpisywaniem umowy, w myśl której bank przejmuje mieszkanie po śmierci właściciela za rentę. "Odwrócone kredyty hipoteczne" to...

Zamknij
RadioOlsztynTV