Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stopy procentowe znów w górę. To dziewiąta podwyżka z rzędu

Podstawowa stopa procentowa w Polsce wzrasta o 3/4 punktu procentowego – zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła 6 procent.

Wysokość stóp procentowych wpływa między innymi na WIBOR i co za tym idzie oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych.

Tym samym stopa lombardowa wzrasta do 6,5 procent, stopa depozytowa zaś do 5,5 procent. Wzrośnie także stopa redyskontowa weksli – do 6,05 procent oraz stopa dyskontowa weksli – do 6,1 procent.

Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych NBP jest dziewiątą z rzędu. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. To skutek wzrostu inflacji, która – jak podał GUS – w maju osiągnęła poziom 13,9 procent, licząc rok do roku, w stosunku do 12,3 procent w kwietniu.

Dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę

– stwierdzono w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Jak podkreślono, NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji.

Stopy procentowe po raz ósmy w górę. Kredyty będą droższe

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Narodowy Bank Polski, inflacja, stopa procentowa, Rada Polityki Pieniężnej, kredyt hipoteczny, podsyzka, strpy procentowe
Dobra wiadomość dla kredytobiorców. Tarcza antyinflacyjna ma być przedłużona

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w środę poprawkę PiS wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października br. Zmiana dotyczy projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców, nad którym...

Zamknij
RadioOlsztynTV