Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pacjenci z Ukrainy trafili do Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci w Olsztynie

Fot. Caritas Archidiecezji Warmińskiej

Pod opiekę Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas Archidiecezji Warmińskiej trafiły pierwsze chore dzieci z Ukrainy. To pięć rodzin, które przyjechały pociągiem medycznym z Charkowa do Warszawy, a następnie zostały przetransportowane karetkami do Olsztyna.

W drodze spędziły ponad trzy doby. Akcję ewakuacyjną realizują polskie hospicja dziecięce we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka przy wsparciu urzędników, służb i instytucji po obu stronach granicy.

– Rodziny przyjechały praktycznie bez bagażu. Miały tylko najważniejsze leki, dokumenty i rzeczy dla dzieci – mówi ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Transport medyczny, który zapewnił im możliwość ewakuacji z Ukrainy, to dla tych rodzin wybawienie, bo podróżowanie z tak chorymi dziećmi wydawało się być niemożliwe. Dlatego to wielkie szczęście, że mogły znaleźć się w tym miejscu i skorzystać z tego wsparcia. Mamy nadzieję, że też będziemy mogli pomóc tym rodzinom w naszym hospicjum.

Dzieci zostały zbadane przez personel medyczny Caritas i otoczone opieką w Hospicjach Stacjonarnym i Domowym. Wszystkie rodziny otrzymały schronienie i niezbędne na start wsparcie rzeczowe, co było możliwe dzięki prowadzonym zbiórkom.

Potrzeby będą się jednak mnożyć, dlatego hospicjum udostępniło na swoim profilu na portalu społecznościowym listę artykułów, które w najbliższym czasie będą potrzebne nowym podopiecznym.

Darowizny na rzecz Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci można przekazywać na konto: 62 1240 5598 1111 0010 6645 8668 (Bank Pekao S.A. o/Olsztyn).

Fot. Caritas Archidiecezji Warmińskiej

Fot. Caritas Archidiecezji Warmińskiej

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

Olsztyńskie hospicjum przyjmie chore dzieci z Ukrainy

Więcej w chorzy, uchodźcy, Caritas Archidiecezji Warmińskiej, uwaga, Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci
Około 20 dzieci z Ukrainy przyjętych do szkół w regionie

Około 20 dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęto do szkół na Warmii i Mazurach – podało Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Zapewnia ono, że dyrektorzy placówek są...

Zamknij
RadioOlsztynTV