Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Otwarcie biznesu na świat. Przedstawiciele różnych państw szukają sposobów złagodzenia skutków kryzysu

Fot. P. Świniarski

„Otwarcie warmińsko-mazurskiego biznesu na świat” – to cel serii spotkań Fundacji Klubu Świętego Jakuba z przedstawicielami krajów partnerskich. Pierwszym gościem był  ambasador, radca do spraw ekonomicznych Macedonii Północnej w Polsce.

Ilija Psaltirov przyznał, że przyjechał na Warmię i Mazury w konkretnym celu – wymiany doświadczeń, zacieśnienia współpracy oraz zminimalizowania kryzysu ekonomicznego.

[TŁUMACZENIE] Plan jest taki, żeby odwiedzić kilka miejsc, spotkać się z władzami oraz ludźmi odpowiedzialnymi za kwestie ekonomiczne. Jak wiemy, mamy teraz ogólnoświatowy kryzys w tej sferze. Szukamy zatem rozwiązań i sposobów na współpracę ekonomiczną między naszymi krajami, regionami i miastami.

00:00 / 00:00

Prezes Fundacji Klubu Świętego Jakuba Marcin Czyża zauważył z kolei, że współpraca z rynkami zagranicznymi pomoże lokalnym firmom.

Chcemy, żeby biznes Warmii i Mazur mógł się otworzyć na nowe rynki eksportowe, mógł nawiązać nowe kontakty w Europie – temu służy ta wizyta. Na tym etapie sprowadzamy przede wszystkim inwestycje zagraniczne, co jest dobrą rzeczą. Nam również zależy na tym, żeby rozwijać nasz lokalny biznes, nasze warmińsko-mazurskie firmy, które na ten moment osiągają sukcesy za granicą, ale na pewno mogłyby osiągać dużo większe.

00:00 / 00:00

Radca Psaltirov podkreślił, że współpraca między krajami może być bardzo owocna.

[TŁUMACZENIE] Polska to bardzo wydajny kraj. Ludzie chcą tu pracować, tworzyć nowe rzeczy – to jest widoczne na świecie. Jako Macedonia Północna możemy się od was wiele nauczyć jako od kraju członkowskiego UE. Możemy zatem wykorzystać potencjał współpracy dwustronnej między krajami kandydującymi do wspólnoty a tymi, które już w Unii Europejskiej są.

00:00 / 00:00

Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Kłoczko przyznał, że zakres współpracy między naszym regionem a Macedonią Północną jest bardzo szeroki.

Specjalności wojewódzkie to drewno, woda, zdrowe życie, wkrótce może robotyka. Spektrum jest bardzo szerokie, a w wielu dziedzinach jesteśmy ponadregionalnym liderem

– powiedział wiceprezes WMSSE.

00:00 / 00:00

Spotkanie z ambasadorem Macedonii Północnej w Polsce miało również na celu wymianę doświadczeń między Warmińsko-Mazurską a Macedońską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Autor: P. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biznes, ekonomia, Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna, firmy, ambasada, Macedonia Północna, współpraca międzynarodowa, radca ekonomiczny
Rafał Świątkowski: miłość do ogrodów wyssałem z mlekiem matki

Gościem Leszka Cimocha w audycji Po Pierwsze Gospodarka był Rafał Świątkowski właściciel Abies-Ogrody z Wójtowa. Firma zajmuje się projektowaniem, aranżowaniem oraz pielęgnacją zieleni. W Abies-Ogrody można...

Zamknij
RadioOlsztynTV