Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ostatnie pożegnanie Marii Kensbok

fot. Krzysztof Pakulnicki

Na cmentarzu parafialnym w podolsztyńskim Gutkowie pochowano zmarłą w wieku 97 lat Marię Kensbok, polską działaczkę narodową na przedwojennej Warmii, zasłużoną instruktorkę harcerską i przedszkolankę.

Urodzona w lutym 1917 roku w Purdzie Wielkiej, Maria Kensbok była rodowitą Warmiaczką. Wychowała się w rodzinie chłopskiej, kultywującej patriotyczne tradycje i zaangażowanej w działalność mniejszości polskiej w Prusach Wschodnich.

Od 1934 roku należała do Związku Polaków w Niemczech. Brała udział w berlińskim kongresie tej organizacji, na którym uchwalono słynne „Pięć prawd Polaka”, ideową podstawę działalności ruchu polonijnego. Od 1935 roku prowadziła polskie przedszkole w Skajbotach, prowadziła też świetlicę i bibliotekę w miejscowej szkole dla polskich dzieci. Była instruktorką w Hufcu Wschodniopruskim Związku Harcerstwa Polskiego.

Na miesiąc przed wybuchem II wojny światowej z powodu zagrożenia aresztowaniem i nasilających się antypolskich ataków musiała uciekać z rodzinnej wsi. Ukrywała się w okolicach Barczewa, gdzie pracowała jako pomoc domowa.

Po wojnie zorganizowała w Purdzie szkołę, w której uczyła warmińskie dzieci języka polskiego. Od 1948 roku przez 24 lata była kierowniczką przedszkola w Gutkowie, a w 1972 roku przeszła na emeryturę. Wspierała akcje mające na celu zachowanie warmińskiego folkloru.

Ostatnie lata życia spędziła w Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Olsztynie. Maria Kensbok zmarła 16 grudnia 2013 roku. Była odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Rodła. (PAP/gol/łw)

Więcej w śmierć, pogrzeb
Zwłoki w okolicach jeziora Skanda

Niedaleko jeziora Skanda w Olsztynie znaleziono zwłoki. Leżały na skraju drogi, przy posesji w okolicach ulicy Granicznej. Kilkadziesiąt metrów obok były ubrania. Na miejscu pracują policjanci...

Zamknij
RadioOlsztynTV