Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Osocze ozdrowieńców potrzebne od zaraz. „To jedyna sprawdzona metoda w walce z COVID-19”

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie szuka dawców, którzy pokonali COVID-19 i mogą przekazać osocze.

Od początku pandemii w RCKiK w Olsztynie osocze oddało około 60 ozdrowieńców z Covid19. Laboranci byli w stanie wyprodukować prawie 200 porcji podanych pacjentom walczącym z zakażeniem.

Potrzeby wciąż rosną. Osocze to na razie jedyna sprawdzona metoda pomocy poważnie chorym na SARS-CoV-2. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie szuka dawców, którzy pokonali COVID-19 i mogą przekazać osocze z przeciwciałami. Z istniejącej bazy później korzystają lekarze-zakaźnicy – mówi dyrektor Centrum Krwiodawstwa Grażyna Kula.

Do apelu o oddawanie osocza włączyli się lekarze, NFZ i instytucje, m.in. warmińsko-mazurski urząd wojewódzki – mówi rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

Osocze to na razie jedyna sprawdzona metoda pomocy poważnie chorym na COVID-19 – mówi dr nauk medycznych Piotr Kocbach, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu jednoimiennym w Ostródzie.

W tej chwili w jedynym w regionie Szpitalu jednoimiennym w Ostródzie jest 130 pacjentów z całego województwa chorych na COVID-19, w tym 16 w izolatoriach. Dziewięć osób wspomagają respiratory.

Posłuchaj relacji Beaty Gajlewskiej

00:00 / 00:00

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grażyna Kula, Krzysztof Guzek
Gdzie na Warmii i Mazurach stanie szpital tymczasowy? Analizowane są różne warianty. „Jesteśmy na etapie przygotowań”

Rozpatrujemy różne warianty możliwej lokalizacji szpitala tymczasowego dla pacjentów z koronawirusem - poinformował rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. Zaznaczył, że za wcześnie, by mówić o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV