Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Orszaki Trzech Króli na Warmii i Mazurach

Fot. Łukasz Węglewski

W ponad 500 miejscowościach w całym kraju, w tym prawie 30 na Warmii i Mazurach, zorganizowano pochody Orszaków Trzech Króli. To największe uliczne jasełka, gromadzące na ulicach setki tysięcy osób. Od 7 lat święto Trzech Króli jest w Polsce ustawowym dniem wolnym od pracy.

6 stycznia Kościół obchodzi Święto Objawienia Pańskiego – zwane świętem Trzech Króli. Według tradycji i przekazu biblijnego byli to mędrcy, którzy mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać Dzieciątku dary – złoto, kadzidło i mirrę. Pochodzenie święta Trzech Króli sięga starożytności i czasów przedchrześcijańskich. Tradycja tego święta utrwaliła się przez wieki. Relikwie Trzech Króli znajdują się teraz w katedrze w niemieckiej Kolonii, do której przywiózł je cesarz Fryderyk Barbarossa. Dzięki Trzem Królom ocalała Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Gdy Persowie, którzy w 614 roku najechali Ziemię Świętą, zobaczyli tam fresk trzech mędrców ubranych w perskie stroje, zrezygnowali z zamiaru jej zniszczenia, mimo że wcześniej regularnie niszczyli kościoły chrześcijańskie.

Orszak Trzech Króli w Olsztynie – zobacz informację i zdjęcia

Orszak Trzech Króli w Olsztynie. Fot. A. Podbielska

Orszak Trzech Króli w Ełku

Ulicami Ełku przeszedł orszak Trzech Króli. Od 4 lat organizuje go Akcja Katolicka Diecezji Ełckiej. Każdy kto przyszedł, by wziąć udział w orszaku, otrzymał papierową koronę. Część członków Akcji Katolickiej wcieliła się w rolę królów, aniołów oraz świętej rodziny. Orszak wyruszył z Placu Jana Pawła II i ulicami miasta przeszedł do kościoła przy ul. Toruńskiej.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Orszak Trzech Króli w Ełku. Fot. M.Zbrożek

Orszak Trzech Króli w Ełku. Fot. M.Zbrożek

Orszak Trzech Króli w Ełku. Fot. M.Zbrożek

Orszak Trzech Króli w Ełku. Fot. M.Zbrożek

Orszak Trzech Króli w Elblągu

Ulicami Elbląga Orszak Trzech Króli przeszedł po raz trzeci. Kolorowy pochód wyruszył z placu Kazimierza Jagiellończyka w kierunku katedry. Na trasie zaprezentowano scenki: wizytę Trzech Króli u Heroda i przybycie Józefa i Maryi do gospody w Betlejem. Odbył się także pokaz walki dobra ze złem. W tym roku hasła Orszaku Trzech Króli to: Pokój i dobro! oraz Bądź dobry jak chleb.

Posłuchaj relacji Aleksandra Olbryś

00:00 / 00:00

Orszak Trzech Króli w Elblągu. Fot. A. Olbryś

Orszak Trzech Króli w Elblągu. Fot. A. Olbryś

26 orszaków na Warmii i Mazurach

W województwie warmińsko-mazurskim zorganizowano 26 oficjalnych orszaków. Barwne korowody przeszły między innymi ulicami: Fromborka, Giżycka,Iławy, Ostródy, Bartoszyc, Kętrzyna, Mikołajek, Morąga, Nidzicy, Olecka, Pisza, Rucianego-Nidy, Bisztynka, Braniewa, Działdowa, Dźwierzut, Hartowca, Jedwabna, Jezioran, Olsztynka i Dobrego Miasta.

Ulicami Olsztyna przeszedł I Orszak Trzech Króli. Fot. Łukasz Węglewski

Orszak Trzech Króli w gminie Dywity

Mieszkańcom gminy Dywity nie przeszkodził siarczysty mróz, by radować się świętem Trzech Króli. Rano przez Frączki przeszedł barwny orszak. Po południu mieszkańcy gminy spotkali się na drugim wspólnym kolędowaniu przy szopce w Dywitach. Na scenie pojawili się: cymbalistka i kompozytorka Ania Broda, zespół wokalny Cantemus oraz dzieci ze szkoły muzycznej w Dywitach. Mieszkańcom rozdano teksty i wspólne śpiewano kolędy. Na koniec były pączki i gorąca herbata.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Święto Trzech Króli w gminie Dywity. Fot. D. Grzymska

Święto Trzech Króli w gminie Dywity. Fot. D. Grzymska

Święto Trzech Króli w gminie Dywity. Fot. D. Grzymska

Święto Trzech Króli w gminie Dywity. Fot. D. Grzymska

Święto Trzech Króli w gminie Dywity. Fot. D. Grzymska

W tym roku Orszaki przeszły pod franciszkańską dewizą „Pokój i Dobro”. Orszaki Trzech Króli można było spotkać na czterech kontynentach. Poza Europą do Orszaku można dołączyć w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce.

Polskie Radio sprawuje patronat medialny nad Orszakiem Trzech Króli.

Fot. Łukasz Węglewski

 

(mzb/aol/bsc/dgrzym)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Trzech Króli, orszak, trzej królowie
Abp Józef Górzyński: trzej mędrcy uczą nas trudu poszukiwania prawdy

O obchodzonym przez Kościół święcie Objawienia Pańskiego zwanych świętem Trzech Króli mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Według tradycji i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV