Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Abp Józef Górzyński: trzej mędrcy uczą nas trudu poszukiwania prawdy

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński

O obchodzonym przez Kościół święcie Objawienia Pańskiego zwanych świętem Trzech Króli mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński.

Według tradycji i przekazu biblijnego trzej królowie byli mędrcami, którzy mieli podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać Dzieciątku dary – złoto, kadzidło i mirrę. Pochodzenie święta Trzech Króli sięga starożytności i czasów przedchrześcijańskich. Święto Trzech Król jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Od III wieku obchodzono je na Wschodzie. Pod koniec IV wieku przyjęto je na Zachodzie.

W Porannych Pytaniach metropolita warmiński podkreślał, że dziś wszyscy jesteśmy obserwatorami różnych zjawisk i możemy oceniać jak różnie to wygląda.

Narasta potrzeba przekazywania pewnych niezmiennych wartości, które mają boski charakter. W świecie chaosu jest to szczególnie postrzegane. Bóg ma w sobie niezmienne wartości, z którymi utożsamiamy prawdę, miłość, dobro i piękno.

Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego cieszy fakt, że Orszaki Trzech Króli stają się elementem naszej kultury. Metropolita warmiński na nadzieję, że podczas radosnego świętowania będziemy pamiętać o chrześcijanach z Syrii, którzy nie mogą się cieszyć i świętować.

Cieszy mnie, że dzień objawienia się Boga człowiekowi został wprowadzony na wymiar wspólnego świętowania. Mam nadzieję, że w naszym radosnym świętowaniu znajdą się akcenty, które będą przypomnieniem i przywołaniem sytuacji chrześcijan z Syrii, którzy nie mogą tej radości przeżywać mimo, że tam to się wszystko zaczęło (…) Myślę, że w naszym świętowaniu będziemy potrafili zaznaczyć naszą wspólnotę z tymi, którym możemy pomóc.

Goszczący w Polskim Radiu Olsztyn arcybiskup Józef Górzyński przypomniał, że Kościół w Polsce wypracował formę pomocy chrześcijanom z zagrożonych terenów. Chodzi o akcję Caritas „Rodzina – rodzinie”. Metropolita podkreślał także, że każdy z nas musi podejmować trud szukania prawdy i trzej mędrcy uczą nas tego. – Dążenie do prawdy to cecha naszego naszego człowieczeństwa – dodał.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z abp Józefem Górzyńskim

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w religia, król, arcybiskup, trzej królowie, mędrcy, chrześcijaństwo, Józef Gorzyński, metropolita
Kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu, fot. Sławomir Ostrowski
Na Warmii i Mazurach rok 2017 będzie Rokiem Reformacji

Oprócz Warmii i Mazur Rok Reformacji obchodzony będzie także w województwie śląskim. Natomiast Kościół warmiński w 2017 roku będzie celebrował 140. rocznicę objawień Matki Bożej w...

Zamknij
RadioOlsztynTV