Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Opóźnienia w wydawaniu decyzji o świadczeniach rodzinnych i wychowawczych. Wiceminister zapewnia: Przyspieszamy prace

Fot. K. Olszewski

Kolizja systemów prawnych przyczyną jest przyczyną opóźnień w wydawaniu decyzji o świadczeniach rodzinnych i wychowawczych. – Po przejęciu tych zadań przez wojewodów udaje nam się jednak przyspieszyć prace – powiedział w Olsztynie Marcin Zieleniecki, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Urzędy Wojewódzkie zajmują się świadczeniami rodzinnymi i wychowawczymi (w tym m.in. 500 plus) od 1 stycznia tego roku. To zadanie przejęły wówczas od Urzędów Marszałkowskich. – Mamy 220 tys. niezałatwionych spraw w ramach systemu unijnej koordynacji – dodał wiceminister.

Na Warmii i Mazurach jest ich około 7,5 tysiąca. Najczęściej chodzi o sytuacje, w których jeden z rodziców wyjeżdża za granicę do pracy, a w Polsce pozostaje drugi z rodziców wraz z dziećmi. – Wtedy zachodzi kolizja dwóch systemów prawnych. Osoba pracująca za granicą płaci składki, tak samo np. mama pozostająca i pracująca w Polsce – podkreślał Marcin Zieleniecki.

To oznacza, że urzędnicy muszą po prostu sprawdzić, gdzie mieszkają dzieci. Świadczenie można bowiem pobierać od tego państwa, w którym dzieci są wychowywane.

Przypomnijmy, w 2017 roku na Warmii i Mazurach na rządowy program 500 plus wydaliśmy około 944 milionów złotych, które trafiły do około 100 tysięcy rodzin. Każdego miesiąca wydawanych było około 158 tysięcy świadczeń na około 150 tysięcy dzieci.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w 500+, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
W kraju spadło bezrobocie. Najbardziej na Warmii i Mazurach

Rekordowo niskie bezrobocie w kwietniu. W skali kraju spadło o 0,3% – do 6,3% - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny. Spadek odnotowano we wszystkich województwach, przy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV