Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńskie szkoły średnie czekają na uczniów. Wciąż mają wolne miejsca

Fot. Fotolia.com

Wszystkie szkoły średnie w Olsztynie oferują miejsca dla uczniów, którym nie udało się dostać do wymarzonych klas w pierwszym naborze.

Miejsca są zarówno w klasach ogólnych, jak i oferujących rozszerzoną naukę wybranych przedmiotów. Po pierwszej rekrutacji do szkół średnich w Olsztynie nie dostało się 389 absolwentów podstawówek i 430 gimnazjów. Wtedy też zostało w sumie 1728 wolnych miejsc.

Uczniowie mogą starać się o miejsca nawet w prestiżowych szkołach i klasach oferujących rozszerzoną naukę wybranych przedmiotów ścisłych, przyrodniczych, czy humanistycznych. Każda ze szkół uczestnicząca w systemie elektronicznej rekrutacji zamieszcza na specjalnym portalu informacje o tym, ile jest wolnych miejsc i w jakich klasach.

Nabór uzupełniający trwa w Olsztynie do ostatniego tygodnia sierpnia. Nie wiadomo na razie, w ilu szkołach średnich ze względu na większą liczbę klas młodzież będzie się uczyć w systemie dwuzmianowym. Wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk sygnalizowała przed tygodniem, że dwuzmianowością najbardziej zagrożone są szkoły branżowe, w których brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Wiceprezydent wyjaśniała wcześniej, że w pierwszym naborze miejsca w szkołach znalazły te dzieci, które w procesie rekrutacji wskazały większą liczbę klas, do których chciałyby uczęszczać. Wielu bardzo dobrych uczniów, z wysoką średnią i świadectwem z paskiem, nie dostało się nigdzie, bo wybrali tylko jeden oddział. W Olsztynie absolwenci podstawówek i gimnazjów mogli wskazywać w czasie rekrutacji dowolną liczbę klas w szkołach średnich – rekordzista wybrał ich aż 74.

Z kolei kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki zapewnia: – W regionie jest ponad 5 tysięcy wolnych miejsc w szkołach średnich.

00:00 / 00:00

Autor: PAP/A. Skrago
Redakcja: K. Ośko/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, uczniowie
Nie dostałeś się do wymarzonej klasy w pierwszym naborze? Są wolne miejsca we wszystkich szkołach średnich w Olsztynie

Wszystkie szkoły średnie w Olsztynie oferują miejsca dla uczniów, którym nie udało się dostać do wymarzonych klas w pierwszym naborze. Miejsca są zarówno w klasach ogólnych,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV