Olsztyńskie Stare Miasto zmieni się w laboratorium
Jak wygląda bakteria bolibrzuszek? Dlaczego żołądek sam się nie trawi? I jak zaprojektować DNA… ze słodkich żelków? Tego dowiemy się podczas pikniku naukowego. A ten w najbliższą sobotę odbędzie się na olsztyńskim Starym Mieście.
Od godziny 12 do 16 naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN będą przekonywać, że eksperymenty to nie taka trudna sprawa. Wbrew przeciwnie – nauką można się bawić i zmienić ją w prawdziwą sztukę.
Pracownicy Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie pomogą wywołać „Prywatne trzęsienie ziemi”. Wyjaśnią też, dlaczego wstrząsy o podobnej wielkości w niektórych rejonach świata powodują małe zniszczenia a w innych katastrofy. Na gości będą też czekały warsztaty technik daktyloskopowych, wykorzystywanych w laboratoriach kryminalistycznych, oraz zajęcia tworzenia modeli bakterii np. bolibrzuszka. Atrakcją będzie też pokaz pluszowych modeli organów odpowiadających za trawienie (w skali 1:1 lub większej). Uczestnicy „Labiryntu pokarmowego” dowiedzą się natomiast między innymi, jak długie jest jelito i dlaczego żołądek sam się nie trawi.
Pracownicy Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie pokażą rolę Banku Nasion w ochronie różnorodności roślin, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. Naukowcy z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu wyjaśnia natomiast jak PH produktów spożywczych wpływa na nasze zdrowie.
Nie zabraknie także warsztatów dla całych rodzin i konkursów. Chętne osoby dowiedzą się, czym właściwie jest gluten oraz kto i dlaczego musi się go wystrzegać. Zmieniając się w „Poszukiwaczy glutenu” spróbują wymyć go z próbek ciasta z mąki pszennej. Podczas warsztatów „Smakowita skóra” skomponują krem z dodatkiem ulubionego owocu i zabiorą go do domu. Na scenie staromiejskiej odbędzie się familijny konkurs z nagrodami „Tajemnice ludzkiego ciała” i warsztat projektowania DNA ze słodkich żelków. Centrum Nauki Kopernik przygotowało natomiast wystawę interaktywnych eksponatów. Zwiedzający ją będą mogli sprawdzić szybkość reakcji na bodźce świetlne i dźwiękowe, dowiedzieć się jak oszukać swój wzrok, czy postarać się złamać szyfr.
Organizatorem pikniku jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, współorganizatorem – Miejski Ośrodek Kultury, a partnerem Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.
Patronem medialnym pikniku jest Polskie Radio Olsztyn
(kos)