Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyński przedsiębiorca z Francji jest gotów przyjąć kontrowersyjny pomnik papieża

Pomnik Jana Pawła II w Ploermel na zachodzie Francji. Fot. DAVID ADEMAS/AFP/EAST NEWS i www.coeurdebretagne.com

Jest warmińsko-mazurski głos w obronie pomnika papieża-Polaka z Ploermel na zachodzie Francji.

Olsztyński przedsiębiorca Alfred Prusik gotów jest przenieść pomnik z Ploermel na teren swojej francuskiej posesji w Prenessaye w departamencie Cotes d’ Armor. Ploermel i Prenessaye dzieli 40 kilometrów. Mieszkaniec Olsztyna ma tam 2-hektarową posiadłość, gdzie odbywały się m.in. wystawy polskich towarów.  Alfred Prusik zapewnia, że pomnik papieża Polaka znalazłby w ten sposób godne miejsce.

Przedmiotem kontrowersji nie jest sam pomnik, lecz krzyż, który wieńczy łuk wznoszący się nad figurą Jana Pawła II. Władze zdecydowały o jego usunięciu. Sprawa wywołała ogromne poruszenie wśród francuskich katolików, którzy w proteście złożyli już 20 tysięcy podpisów.  Premier Beata Szydło zapowiedziała, że polski rząd podejmie starania w celu ochrony pomnika przed ocenzurowaniem. Jednym z działań mogłoby być przeniesienie go do Polski. Gotowość przyjęcia go wyraziły już władze powiatu sochaczewskiego.

Posłuchaj relacji Mirosława Sochackiego

Pomnik Jana Pawła II w Ploermel ukończono w 2006 roku. Foto: DAVID ADEMAS/AFP/EAST NEWS

Autor: M.Sochacki
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jan Paweł II, pomnik
Prace archeologiczne Tannenberga wstrzymane. Burmistrz nie chce posądzeń o propagowanie nazizmu

Burmistrz Olsztynka zdecydował, że nie będzie badań archeologicznych ruin pomnika Tannenberg-Denkmal. Pomysł prac  nad renowacją obiektu  zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich tegorocznych projektów finansowanych z budżetu...

Zamknij
RadioOlsztynTV