Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńska rada miasta zdecydowała o wypłatach wynagrodzenia strajkującym nauczycielom

Sesja Rady Miasta. Fot. Przemysław Getka

Olsztyńska rada miasta dała prezydentowi zielone światło do wypłacenia pensji strajkującym nauczycielom. Za była większość radnych, przeciwko głosowali m.in. radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy do porządku obrad wprowadzili projekt swojego stanowiska.

Decyzja rady miasta w sprawie wypłacenia nauczycielom pensji za czas strajku to pokłosie zapowiedzi prezydenta Olsztyna. Podczas ubiegłotygodniowej manifestacji Związku Nauczycielstwa Polskiego Piotr Grzymowicz zapewnił strajkujących, że zostaną im wypłacone wynagrodzenia. Podczas sesji podkreślał, że pieniądze będą wypłacone zgodnie z prawem.

Oczywiście, literalnie za czas strajku nauczycielom nie można zapłacić, natomiast ja, jak inni prezydenci miast, zadeklarowałem, że te pieniądze, które są w budżecie miasta na edukację, pozostaną do dyspozycji naszych dyrektorów szkół

– mówił Grzymowicz.

Czyli w ocenie prezydenta – w ramach Funduszu Płac – dyrektor będzie mógł zapłacić nauczycielom na przykład za zajęcia dodatkowe.

Jeżeli znajdzie się prawem dopuszczalne rozwiązanie, to jestem za tym, by nauczycieli nie karać pozbawieniem ich wynagrodzeń – komentował Mirosław Gornowicz, radny prezydenckiego klubu Ponad Podziałami.

Autorami stanowiska, które zostało poddane pod głosowanie, byli radni Platformy Obywatelskiej.

Mamy nadzieję znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli wypłacić to wynagrodzenie wszystkim olsztyńskim nauczycielom

– mówiła radna PO Marta Kamińska.

Tymczasem olsztyńscy radni PiS podkreślają, że zgodnie z prawem żadnemu pracownikowi wynagrodzenie za okres strajku nie przysługuje. Jak mówią „solidaryzują się ze wszystkimi grupami zawodowymi” i dlatego idą o krok dalej. Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli swój projekt stanowiska.

Dostrzegamy postulaty dotyczące ogólnie płac. Widzimy, że poziom wynagrodzeń pracowników urzędu miasta Olsztyna są niewystarczające. Dlatego proponujemy innym klubom przyjęcie stanowiska dotyczącego podwyżek

– przekonywał Radosław Nojman, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

PiS sugeruje, że pracownicy oświaty, ale i pozostałych jednostek podległych ratuszowi powinni zarabiać o 15% więcej.

Taką analizę trzeba być może rozpocząć. Postrzegam to stanowisko jako rozpoczęcie pewnego procesu

– przyznał radny PO Wiktor Wójcik.

Naszym stanowiskiem pokazujemy, że solidaryzujemy się ze wszystkimi grupami zawodowymi

– mówił z kolei radny PiS Jarosław Babalski.

Ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności i niezrzeszeni.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strajk, Piotr Grzymowicz, radni, nauczyciele, wynagrodzenie, Mirosław Gornowicz, Radosław Nojman, Marta Kamińska
Stomil Olsztyn po raz kolejny zostanie dokapitalizowany. Miasto wyemituje akcje na kwotę 4 milionów złotych

Rada Miasta wyraziła zgodę na emisję akcji na kwotę 4 milionów złotych. Ten ruch jest niezbędny do tego, by sfinalizować rozmowy z inwestorem zainteresowanym przejęciem większości...

Zamknij
RadioOlsztynTV