Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyńscy naukowcy na ratunek rozbitkom

Czy nadajnik opracowany przez olsztyńskich naukowców pomoże w akcjach poszukiwawczych na miejscach katastrof?

Dwaj doktoranci z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na tropie zaginionych samolotów.

W poszukiwaniu maszyn może pomóc urządzenie, opracowywane przez Grzegorza Grunwalda i Dariusza Tanajewskiego z wydziału geodezji i gospodarki przestrzennej. Naukowcy budują prototyp nadajnika naprowadzającego służby poszukiwawcze na miejsce katastrof lotniczych, szczególnie nad wielkimi akwenami – morzami czy oceanami.

Za pomocą nadajnika, gdy samolot rozbije się nad ziemią, łatwiej i szybciej można zlokalizować szczątki wraku.

Jak wyjaśnił Dariusz Tanajewski

w momencie katastrofy, nadajnik jeszcze w powietrzu, będzie uwalniany z samolotu. Wraz z nim wpadnie do wody, ale zaopatrzony w odpowiednie mechanizmy wypłynie na powierzchnię. Wtedy zacznie wysyłać sygnały o swojej pozycji. Będzie to możliwe dzięki globalnym systemom satelitarnym. Sygnały z nadajnika będą trafiać do odbiorników z antenami, które mogą znajdować się na statkach czy w samolotach prowadzących poszukiwania rozbitej maszyny. Sygnał ma być odbierany w odległości nawet do 100 kilometrów.

Olsztyńscy naukowcy twierdzą, że podanie dokładnej pozycji rozbitej maszyny może zawęzić obszar poszukiwań do 1 kilometra kwadratowego. Oceniają, że urządzenie będzie mogło działać do 3 dni i jak zapowiada Dariusz Tanajewski, prototyp urządzenia zostanie skończony pod koniec drugiego kwartału tego roku.

00:00 / 00:00

Pomysł doktorantów z Kortowa w 2014 roku został zgłoszony do europejskiego konkursu nawigacji satelitarnej European Satellite Navigation Competition. Naukowcy dostali się do finału i zajęli 5 miejsce.

(kan/rfid/pap/bsc)

Więcej w UWM, nadajnik
Nowy, przyszłościowy kierunek na uniwersytecie w Olsztynie?

Inżynieria drogowa - kierunek o takiej nazwie ma być jednym z efektów zmian na dotychczasowym Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od początku...

Zamknij
RadioOlsztynTV