Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztynianie upamiętnili bohaterów Powstania Styczniowego

Olsztynianie uczcili 159 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Fot. Dorota Grzymska

Po raz 10. już środowiska, związane z Prawem i Sprawiedliwością uczciły rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Przy obelisku, poświęconym Wojciechowi Kętrzyńskiemu na olsztyńskich Jarotach złożono kwiaty i zapalono znicze.

Patronat nad uroczystością objął wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który podkreślał, że choć powstanie zakończyło się fiaskiem, to w dłuższej perspektywie przyczyniło się do odzyskania niepodległości.

Powstanie rozgrywało się w zaborze rosyjskim, ale była znacznie szersza grupa osób, które widziały w tym walkę o wolną Polskę i dzisiaj patrzymy z tej perspektywy na Powstanie Styczniowe i na to, co przyniosło – wywózki, represje. Ale w wymiarze długoterminowym dało moment, że Polska mogła odzyskać wolność.

00:00 / 00:00

Jerzy Szmit, szef olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę na pewne analogie okresu powstania styczniowego i obecnych czasów.

Jeżeli z perspektywy historycznej spojrzymy na to, gdzie dzisiaj żyjemy, to tak naprawdę też jesteśmy trochę w takim okresie powstańczym. Walczymy o to samo, o co walczyli nasi przodkowie blisko 160 lat temu.

00:00 / 00:00

Na miejscu była Dorota Grzymska – posłuchaj

Obchody zorganizowali: Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP, komitet miejski Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie oraz lokalne środowiska patriotyczne.

Powstanie Styczniowe przeciwko rosyjskiemu zaborcy było największym w XIX wieku zrywem narodowo-wyzwoleńczym Polaków. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało 20 miesięcy. W sumie do walki z zaborcą stanęło 200 tysięcy ludzi. Około 20 tysięcy powstańców poległo, około tysiąca zostało straconych przez Rosjan, a 38 tysięcy zesłanych na Syberię.

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Autor: D.Grzymska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Prawo i Sprawiedliwość, Jerzy Szmit, ketrzynski, Dorota Grzymska, Artur Chojecki
Linia kolejowa czeka na modernizację. Czasu coraz mniej

To ostatnia szansa na modernizację linii kolejowej: Czerwonka - Mrągowo - Mikołajki - Orzysz - apelują do samorządu województwa lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości. Inwestycję można...

Zamknij
RadioOlsztynTV