Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn świętuje 100. urodziny papieża Jana Pawła II. Jubileusz upamiętniają rysunki dzieci i wystawa fotograficzna

Fot. K.Olszewski

Kompozycja złożona z 1200 rysunków dzieci z Warmii i Mazur oraz wystawa zdjęć dokumentujących wizytę papieża w Olsztynie w 1991 roku upamiętniają 100. urodziny Jana Pawła II.

Uroczystość odbyła się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że

uroczystość setnych urodzin papieża jest symboliczna, bo nie gromadzi wiele osób i jest dostosowana do warunków, w jakich przyszło nam obecnie żyć.

Jak wspomniał, udało się jednak zaangażować do tego przedsięwzięcia, przestrzegając reżimu sanitarnego, 1200 dzieci ze 100 szkół na Warmii i Mazurach. Uczniowie wykonali rysunki przedstawiające postać papieża Polaka.

Rysunki utworzyły kompozycję plastyczną, która po zeskanowaniu stała się banerem z widocznym napisem „100-lecie urodzin św. Jana Pawła II”. Kompozycja zawisła na budynku urzędu wojewódzkiego od strony alei Piłsudskiego i jest widoczna dla przechodzących główną ulicą mieszkańców.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński nawiązując do rysunków uczniów podkreślił, że postać papieża Polaka jest wciąż inspiracją i wzorem dla młodych ludzi.

Natomiast w holu na parterze urzędu otwarto wystawę zdjęć dokumentujących pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w roku 1991 i jego wizytę w Olsztynie. Na wystawę złożyły się zdjęcia m.in. osobistego fotografa Jana Pawła II Arturo Mari oraz olsztyńskich fotografów: Mieczysława Wieliczki, Ryszarda Czerwińskiego, Zofii Barankiewicz, a także Andrzeja Stachurskiego. Zdjęć użyczyła Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej.

Jan Paweł II tylko raz odwiedził Olsztyn, ale spędził tu aż dwa dni. Było to 5 i 6 czerwca 1991 roku. Uroczyste przywitanie odbyło się na lotnisku w Dajtkach. Podczas wizyty Ojciec Święty poświęcił Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum”. Spotkał się także z chorymi dziećmi i pracownikami Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. W parku przy stadionie Stomilu odprawił uroczystą mszę świętą, a w olsztyńskiej katedrze spotkał się z laikatem.

Posłuchaj relacji Piotra Świniarskiego

Fot. P. Świniarski

Fot. P. Świniarski

Fot. K.Olszewski

Fot. K.Olszewski

Fot. K.Olszewski

Fot. K.Olszewski

Fot. K.Olszewski

Fot. K.Olszewski

Fot. K.Olszewski

Fot. K.Olszewski

Fot. K.Olszewski

Autor: PAP/A.Libudzka/P. Świniarski
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urodziny, zdjęcia, papież, wystawa, Jan Paweł II, jubileusz
Dziś setna rocznica urodzin Jana Pawła II. Przypominamy życiorys Papieża-Polaka

Sto lat temu, 18 maja 1920 roku, urodził się Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski, biskup Rzymu, papież Jan Paweł II. Był filozofem personalistą i poetą. W...

Zamknij
RadioOlsztynTV