Olsztyn partnerem światowego centrum produkcji latawców
Chiński Weifang stał się kolejnym miastem partnerskim Olsztyna. Na Starówce odsłonięto symboliczny drogowskaz pokazujący odległość dzielącą Olsztyn od światowego centrum produkcji latawców.
Okazuje się, że Weifang jest najdalej położonym miastem partnerskim Olsztyna – dzieli je 7322 kilometry.
– Odległość nie jest ważna najważniejsza jest udana współpraca – podkreśla Sun li jun, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Weifang.
Weifang i Olsztyn mają dwa wspólne punkty, które odkryliśmy: jest to historia kraju i piękna kultura. Mamy nadzieję, że współpraca między naszymi miastami, wpłynie pozytywnie na współpracę między Polską a Chinami.
Wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, liczy że współpraca skłoni chińskich przedsiębiorców do inwestowania na lokalnym rynku.
Cały świat zabiega o kontakty z Chinami, które są w tej chwili państwem o największych zasobach finansowych. Mamy nadzieję, że efektem współpracy będzie większe zainteresowanie inwestorów chińskich Warmią i Mazurami. Chodzi o ofertę specjalnej strefy ekonomicznej. Poza tym liczymy na stała ofertę chińskiej kultury na naszym rynku, która jest bardzo ciekawa.
Weifang w Chinach jest 9 miastem partnerskim Olsztyna. Leży we wschodnich Chinach, w prowincji Szantung i ma status prefektury miejskiej. Liczba mieszkańców miasta Weifang wynosi ponad 420 tysięcy osób, natomiast w prefekturze miejskiej zamieszkuje prawie 8,5 miliona osób.
Weifang to światowe centrum produkcji latawców i innych wyrobów rzemiosła artystycznego. Jest ośrodkiem różnorodnego górnictwa – w tym kopalni szafirów – rybołówstwa oraz przemysłu maszynowego, włókienniczego, spożywczego, elektronicznego, elektrotechnicznego, precyzyjnego i informatycznego. W mieście pozyskuje się też i przetwarza sól z wody morskiej.
Obok Olsztyna miastem partnerskim Weifang jest też amerykańskie Pueblo.
(apod/bsc)