Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Olsztyn pamiętał o bohaterach września 1939. Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej
Olsztyn upamiętnił bohaterów II wojny światowej. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.
82 lata temu, 1 września 1939 roku, wybuchła II wojna światowa, najbardziej niszczycielski i krwawy konflikt w dziejach ludzkości. Rozpoczęła się napaścią Niemiec na Polskę. Trwała 6 lat, zginęło w niej ponad 60 milionów ludzi, w tym ponad 6 milionów obywateli polskich. Zasięgiem objęła prawie cały świat. Uczestniczyło w niej 61 państw, a w różnej formie zaangażowało się ponad 1 miliard 700 milionów ludzi. Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej.
1 września 1939 roku rozpoczęła się wojna obronna Polski, zwana też kampanią wrześniową. Ta obrona naszego terytorium przed agresją niemiecką, była jednocześnie pierwszym etapem II wojny światowej. Wojsko Polskie stawiło zbrojny opór niemieckiemu najeźdźcy, oczekując na reakcję i pomoc sojuszników. Jednak gdy 3 września Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę III Rzeszy Niemieckiej, nie podjęły rzeczywistych działań wojennych.
Jednym z uczestników uroczystości pod olsztyńskim pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego był Marcin Kus, pułkownik w stanie spoczynku. Miał 18 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Najlepiej pamięta moment jej zakończenia.
Byłem wtedy w szkole oficerskiej w Krakowie. W nocy, o godzinie drugiej, wiedzieliśmy już, że jest koniec wojny. Wyglądało to tak: wszystkie naboje, który były w naszym oddziale, wystrzeliliśmy przez okna. Żeby już nigdy więcej nie było wojny.
Miliony Polaków zostały zamordowane i zamęczone w nienieckich obozach koncentracyjnych lub po wywiezieniu na Sybir. Dziesiątki tysięcy osób zginęło na frontach, wszystkich frontach wojny światowej.
Do zebranych zwrócił się także wicemarszałek województwa Marcin Kuchciński.
Chociaż nikt w Polsce do wojny nie dążył, wiedzieliśmy wszyscy, że ze złem trzeba walczyć.
Wojewodę reprezentował z kolei Władysław Kałudziński, pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych.
O tych wydarzeniach należy przypominać szczególnie młodzieży. Wymordowano przecież ponad 6 milionów naszych obywateli. To jedna piąta obecnej populacji naszego kraju.
Na uroczystościach w Olsztynie był także poseł Lewicy Marcin Kulasek.
We wrześniu 1939 roku zostaliśmy zostawieni sami sobie. Nikt nie chciał umierać za Gdańsk. Ze strony zachodu była to polityka krótkowzroczna, a dla Polski tragiczna w konsekwencjach. Dlatego pierwszy września powinien być czasem refleksji jak kierować sprawami Polski, by uniknąć wojny, ale również jak prowadzić politykę, aby nasza Ojczyzna nigdy nie została sama, tak jak została w 1939 roku.
W 6-letnich zmaganiach wojennych śmierć poniosło ponad 6 milionów obywateli II RP. Połowę stanowili Polacy, prawie tyle samo Żydzi i Polacy pochodzenia żydowskiego.
1 września w Polsce jest obchodzony Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony przez Sejm w 1997 roku. W tym dniu Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę, zginęli na polach bitewnych.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy