Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Ograniczenia w rejsach na trasie Ostróda-Elbląg

Niski stan wody spowodował, że nie można pływać całą trasą kanały z Ostródy do Elbląga. Fot. Łukasz Węglewski

W związku z niskim stanem wody wstrzymane są rejsy odrestaurowanym kanałem elbląskim z Ostródy do Elbląga. Pływać można tylko na wybranych fragmentach trasy.

Z powodu niskiego stanu wody nie można także pływać środkowym i dolnym odcinkiem Pisy. Przyczyną niskiego stanu wody jest brak dostatecznych opadów deszczu. Turystom proponowane są krótsze trasy z Elbląga do Buczyńca i z Buczyńca do Ostródy.

O szczegółach opowiada Cezary Wawrzyński – sekretarz gminy Ostróda i autor wielu opracowań o kanale.

00:00 / 00:00

Po trwającym dwa lata remoncie tej trasy, chcąc nią przepłynąć goście z całego świata, niektórzy zrobili rezerwacje kilka miesięcy temu.

Obniżenie poziomu wody widać także na Wielkich Jeziorach Mazurskich, gdzie plaże „odsunęły się” od lustra wody. Większe jednostki mają miejscami problem z żeglowaniem. Jednak wyłączona z żeglugi jest tylko rzeka Pisa w środkowym i dolnym biegu.

Zdaniem żeglarza z Ostródzkiego Klubu Żeglarskiego Waldemara Skarżyńskiego – w czasie dopiero co zakończonego remontu kanału zapomniano o jego pogłębieniu i oczyszczeniu z roślinności.

00:00 / 00:00

Kanał Elbląski – pochylnia Jelenie. Fot. Łukasz Węglewski

Na razie rejsy nie są całkowicie wstrzymane. Ledwo, ale pływamy. Mamy nadzieję, że sytuacja się poprawi, bo naprawdę w wielu miejscach jest płytko  – przyznała prezes Żeglugi Mazurskiej Lidia Należyty.

Sprawą zainteresował się Krzysztof Kaszubski – posłuchaj

00:00 / 00:00

Kanał Elbląski – pochylnia Jelenie. Fot. Łukasz Węglewski

Remont kanału, w tym pięciu pochylni zakończył się po prawie 3 latach pracy 29 maja tego roku. Aby kanał elbląski był żeglowny woda w jeziorze Jeziorak musi mieć lustro na poziomie 99,5 metrów.

Kanał Elbląski po rewitalizacji. Fot. Paweł Krawczyk

(pap/gol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w turystyka, żegluga, susza, Kanał Elbląski, ograniczenia
Można odpoczywać nad Zalewem Wiślanym

Kadyny i Tolkmicko to kierunki, w których można śmiało wyruszać w poszukiwaniu wody dla ochłody. W tych miejscowościach Sanepid przeprowadził badania Zalewu Wiślanego i dopuścił plaże...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV